Müftülük Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Müftülük Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Müftülük açılış saati kaçta? Müftülük kapanış saati kaçta? Müftülük çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Müftülük Çalışma Saatleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çoğu İslam dinine inanmakta ve yaşa biçimlerini İslam kurallarına uygun olarak sürdürmektedir. Ülkemizde yer alan binlerce Camii’nin inşaatı ya da bu camiler için gerekli olan yardımların toplanabilmesi adına kolaylıklar sunmakta olan müftülükler, kısacası il ya da ilçelerdeki din işlerine bakmakla yükümlü olan yetkili kurumların başında gelmektedir. Ülkemizde şehir veya semtlerde Müslüman kişilerin din işlerine bakmakla ve fetva vermekle görevli olan müftüler, müftülüklerin altında hizmetlerini yürütmekte ve bu kişilerin özel olarak seçilmesini sağlayan müftülükler ile içli dışlı çalışmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı altında hizmetlerini aralıksız olarak yürütmekte olan müftülüklerde, memurlar genel olarak çalışmaların sorunsuz olarak yürütülmesini sağlamaktadır. Daha çok köy ve kasabalarda camilerde meydana gelen hasar, arıza ya da farklı sorunların tespit edildiği ve halledilebilmesi için bildirilecek olan merciler olarak bilinen müftülükler, aynı zamanda insanların din hakkında en doğru bilgileri alabilmesinin mümkün olduğu yer olarak da bilinmektedir. Türkiye’nin tüm şehir ve semtlerinde şubeleri bulunan müftülükler, belirli saat aralıklarında ve belirli günlerde açık olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle insanlar tarafınca müftülüklerin saat kaçta açıldığı öğle arasının olup olmadığı, akşam kapanış saati ve resmi tatil günlerinin hangisi olduğu konuları sıkça merak edilmektedir.

Doğu ve Batı bölgelerde aynı saat aralıklarında düzenli olarak hizmet vermekte olan müftülükler, hafta içi sabah ilk olarak saat 08:30’da açılmaktadır. Öğlen 12:30’da öğle molası veren müftülükler, yaklaşık 1 saatlik aranın ardından 13:30’da yeniden vatandaşlara açılmaktadır. 13:30’da yeniden aktif olarak insanlar için hizmete açılmış olan müftülüklerin akşam kapanış saati ise 17:30 olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kuran kursları, Hac görevleri ve Kâbe rehberi gibi hizmetleri vermekte olan müftülükler, diğer resmi kurumlarda olduğu gibi Cumartesi ve Pazar, yani hafta sonları için kapalı olarak hizmet vermektedir. Hacca gitmek, özel Mevlut aylarında kuran ziyafeti verebilmek için gerekli tüm bilgilerin aktarılmasını da sağlamakta olan müftülükler, Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı gibi dini bayramlarda da kapalıdır. Tüm bunların dışında ülkemizde resmi tatil olan 29 Ekim, 15 Temmuz ve 30 Ağustos gibi milli bayramlarda da kapalıdır.

Müftülük Açılış Saati
08:30

Müftülük Kapanış Saati
17:30

Müftülük Çalışma Saatleri
08:30-12:30
13:30-17:30

Arama Terimleri: Müftülük açılış saati, Müftülük kapanış saati, Müftülük çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap