Marmaray Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Marmaray Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Marmaray açılış saati kaçta? Marmaray kapanış saati kaçta? Marmaray çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Marmaray Çalışma Saatleri

İlk olarak 1987 yılında projesinin belli olduğu ancak uzun yıllar inşasına başlanamayan Marmaray, ülkemiz tarihindeki en büyük projelerden birisi olarak adlandırılmaktadır. Projenin tam olarak sonlandırılmasının 1998 yılına dayalı olarak açıklandığı Marmaray, 2004 yılında temelleri atılması ile birlikte yaklaşık 9 yılın ardından tamamlanması mümkün olmuştur. Ülkemizin en kalabalık ve metropol şehri olarak bilinen İstanbul’da giderek yaygın olarak artan araç sayısı, beraberinde trafiğin artmasına neden olmakta ve yetkililer en ciddi sorunların başında gelen trafik için farklı alternatifler düşünmektedir. Söz konusu olan alternatiflerden en eskisi olan Marmaray, yaklaşık 30 yıla yakın süredir hayata geçmeyi bekleyen projelerden birisidir.

5 yıldır hizmete açılmış ve İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarında bulunan demiryolu hatlarını birbirine bağlayan Marmaray projesi, aynı zamanda yer altından tüplü tünel ile birleştirilen proje olarak dikkat çekmektedir. Toplamda 5 istasyon bulunan Marmaray projesinde, istasyonların 3’ü yer altında bulunmaktadır. Her geçen ay ve yıl aralıklarında yolcu taşıma oranının giderek artmış olduğu Marmaray’da ayda ortalama olarak 100 bini aşkın kişi yolculuk etmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak Marmaray seferlerinin hangi saatlerde başladığı, hangi günlerde gerçekleştirildiği ve kapanış saatlerinin kaç olduğu insanlar arasında sıkça merak edilmektedir.

Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar ve Ayrılık Çeşmesi istasyonları ile hizmetlerini aralıksız olarak sürdürmekte olan Marmaray, çalışma saatleri konusunda istasyonlara göre seferler düzenlemektedir. Sabah erken saatlerde seferlere başlamakta olan Marmaray, saat 06:00’da açılmaktadır. Sabahın erken saatlerinde yolcu taşımak için seferlere başlayan Marmaray’ın kapanı saati ise gece 00:00 olarak açıklanmıştır. Özellikle organizasyon ve konser gibi etkinlikler sırasında oldukça yoğun şekilde görülen trafik için tercih edilen Marmaray, bunun yanı sıra istasyonlara kısa süre içerisinde gitmesi ile birlikte daha fazla tercih edilme özelliğine ulaşmaktadır. Hafta içi düzenlenen seferler, aynı zamanda Cumartesi ve Pazar için hafta sonları da aralıksız olarak gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda ülkemizde resmi tatil olarak ilan edilen 15 Temmuz ve Ramazan Bayramları gibi dini ve milli bayramlar için Marmaray seferleri aralıksız olarak hizmet vermektedir.

Marmaray Açılış Saati
06:00

Marmaray Kapanış Saati
00:00

Marmaray Çalışma Saatleri
06:00-00:00

Arama Terimleri: Marmaray açılış saati, Marmaray kapanış saati, Marmaray çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap