Muhtarlık Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Muhtarlık Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Muhtarlık açılış saati kaçta? Muhtarlık kapanış saati kaçta? Muhtarlık çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Muhtarlık Çalışma Saatleri

Ülkemizde son yıllarda değeri ve yetkileri artırılan muhtarların, semt ve mahallelerde ülkenin idari işlerini yürütmek ve resmi makamlarca uygun olan yetkilere göre işlemlerini sürdürmek amacı ile oluşturulan muhtarlık alanlarında, vatandaşların işlerinin halledilmesi mümkündür. Nüfus cüzdanı kayıplarını telafi edebilmek adına bilgi düzenlemek, yardım yapılacak kişiler hakkında tespit işlemleri ya da seçmen listelerini gerekli kişiler ulaştırmak gibi işlemlerin yürütülmesine imkân tanıyan muhtarlıklar, yalnızca küçük köy ya da ilçelerde değil, aynı zamanda tüm şehir ve semtlerde hizmet sağlıyor. Bu sayede başbakan, belediye başkanı gibi resmi makamların iş yükünün hafifletilmesini ve devlet işlerinin daha hızlı şekilde yönetilmesini sağlayan muhtarlıklar, ilgili kurumlara bilgi vermek adına vergi toplama listelerini de hazırlamaktadır.

Herhangi bir parti ya da kuruluş hakkında fikir beyan etmesi mümkün olmayan muhtarlar, aynı zamanda seçimler sırasında hiçbir parti ile işbirliği içerisinde olmamaktadır. Mahallelerin düzenini sağlamak ve mahallede oluşabilecek olan kaza ya da farklı olumsuz durumlar için bilgi vermek hedefinde olan muhtarlıklar, aynı zamanda seçilmiş yetkililer arasında en kolay ulaşılabilir olan kişilerin başında gelmektedir.

İmza ve mühür işlemleri, askerlik bilgisi, belediyeden istek ya da belirlenen kanunların doğru şekilde öğrenilebilmesi için başvurulabilecek olan muhtarlıklar, işe girmek adına gerekli olan ikametgâh bilgilerinin alınabilmesi içinde en doğru adrestir. Özellikle acil olarak belge ve evrakları temin etmesi ve işe başlaması gereken kişiler tarafınca, muhtarlıkların hangi günler ve hangi saatler arasında açık olup, olmadıkları büyük bir merak konusu olmaktadır. Doğu ya da batı illerinde hizmet veren tüm muhtarlıklar, aynı çalışma saatlerine sahip olmakta ve açılış ile kapanış saatleri de ortak olarak işleme alınmaktadır. Ancak daha küçük yerleşim birimleri olan köy ve semtlerde, muhtarlar genel olarak halk tarafınca tanınmakta ve mesai saatleri dışında da işlemler yapılabilmektedir. Ancak İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde muhtarlara yalnızca mesai saatlerinde ulaşım sağlanabilmektedir. Bu durumda açılış ve kapanış saatlerini öğrenmek isteyenler için sabah ilk olarak 09:00’da açıldığı bilgisi verilmektedir. 09:00’da açılan muhtarlıklar 12:00’da öğle arası vermekte ve 13:00’da yeniden açılmaktadır. Muhtarlıkların kapanış saatleri ise akşam 17:00’dır.

Muhtarlık Açılış Saati
09:00

Muhtarlık Kapanış Saati
17:00

Muhtarlık Çalışma Saatleri
09:00-12:00
13:00-17:00

Arama Terimleri: Muhtarlık açılış saati, Muhtarlık kapanış saati, Muhtarlık çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap