Kütüphane Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Kütüphane Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Kütüphane açılış saati kaçta? Kütüphane kapanış saati kaçta? Kütüphane çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Kütüphane Çalışma Saatleri

Eski ve yakın geçmiş tarih bilgilerinden en doğru şekilde yararlanmak ve en sağlam kaynaklardan bilgi alabilmek adına oldukça gerekli olan kütüphaneler, ülkemiz öğrencilerinin olduğu kadar, yabancı turist ve öğrenciler içinde önemli bilgilerin yer aldığı özel alanların başında yer almaktadır. Daha çok öğrenciler tarafınca tercih edilmiş olan kütüphaneler, bunun yanı sıra yetişkin bireyler içinde oldukça bilgi kaynağı olarak görülmektedir. Kişilerin gerçek ve doğru bilgilere ulaşabilmesi ve kaliteli alanlarda kitap okuyarak, yeni bilgilere ulaşabilmeleri için açılmış olan kütüphanelerin ana merkezi olan Milli Kütüphane, Türkiye’nin alanında uzman kişiler tarafınca kaleme döküldüğü çok sayıda eser ve yazıların yer almış olduğu bölgelerdendir. Bahsedilen kütüphaneden yararlanmak isteyen normal vatandaşların, belirli şartları yerin getirmeleri gerekmektedir. Başkanlığa özel olarak başvuru yapması gereken kişiler, daha sonra uygun görüldüğü takdirde, giriş kartı alabilmekte ve kütüphaneden sorunsuz şekilde faydalanma hakkına ulaşabilmektedir. Ancak bu kütüphane, genel olarak üniversite öğrencileri için akademik ve tez araştırmaları yapabilmek adına uygulanmaktadır. Her isteyen kişinin kolaylıkla girerek, kitap okuyabilmesine imkân tanıyan kütüphaneler ise halk kütüphaneleridir.

İlkokul ve lise öğrencileri için ödev kaynağı, tarih hakkında bilgiler, ünlü yazar ve şairlerin kitapları gibi pek çok farklı bilgi ve araştırmalar için milyonlarca kişinin tercih etmiş olduğu halk kütüphaneleri, ülkemizim tüm şehirlerde farklı şubeleri ile hizmet vermektedir. Buna göre her isteyen kişinin ulaşabilir olması özelliğini taşıyan kütüphaneler, özel görevli ve çalışanları ile birlikte aralıksız olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Gün içerisinde belirli saat aralıklarında açık olarak hizmet sağlayan kütüphaneler için açılış saati, kapanış saati ve hangi günlerde hizmet sundukları da merak konusu olmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak, resmi kurumların denetimi ve gözetimi altında hizmet sağlayan Halk kütüphaneleri, hafta içi her sabah saat 08:30’da açılmakta ve ziyaretçilerini beklemektedir. Ancak il ve bölgelere göre kapanış saatlerinde farklılık gösteren kütüphanelerin kapanış saati ise genel olarak 19:30’dur. Yeni yayımlanan yönetmeliklere göre ise belirli illerdeki kütüphanelerin kapanış saatleri 22:00’a kadar açık olarak hizmet sağlamaktadır.

Kütüphane Açılış Saati
08:30

Kütüphane Kapanış Saati
19:30

Kütüphane Çalışma Saatleri
08:30-19:30

Arama Terimleri: Kütüphane açılış saati, Kütüphane kapanış saati, Kütüphane çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap