Ayasofya Müzesi Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Ayasofya Müzesi Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Ayasofya Müzesi açılış saati kaçta? Ayasofya Müzesi kapanış saati Kaçta? Ayasofya Müzesi çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Ayasofya Müzesi Çalışma Saatleri

Yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ile birlikte ülkemizin eşsiz güzelliklerinin ilk sırasında yer alan Ayasofya Müzesi, Cami ve Kilise olarak farklı imparatorluk ve devletler tarafınca kullanılan yapılardan birisidir. Günümüzde yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en merak edilen ve gezilmesi kesinlikle gerekli olan yerlerden birisi olarak nitelendirilen Ayasofya Müzesi, ayrıca dünyanın sekizinci harikası olarak da tanıtılmaktadır. İlk kuruluşu, Doğu Roma İmparatorluğu olarak bilinen müze, İstanbul’da yapılan en büyük kilise olarak tarihteki yerini almıştı. Yapım aşamasında kullanılan parça ve malzemeler, Doğu Roma İmparatorluğu tarafınca Anadolu’nun farklı bölgelerinde yer alan taşlardan oluşturularak hazırlanan Ayasofya Müzesi, o zamanlarda Kilise olarak kullanılmış olsa da, daha sonra Camiye çevrilmiştir. 1453 yılındaki İstanbul’un fethinden sonra Camiye çevrilerek, Osmanlı döneminde farklı parçalar ile daha da zenginleştirilen müze, her farklı bölgedeki parçaları ile daha da anlamlı olmaktadır. İstanbul’un en önemli meydanlarından birisi olan tarihi Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Ayasofya Müzesi, 1953 yılındaki Bakanlar Kurulu kararı ile müze haline getirilmiş ve o günden bu yana, dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelen yerli ya da yabancı turistlerin ziyaret ederek, bilgi alabilmeleri sağlanmıştır.

Eşsiz güzellikle ve heyecan verici mimari yapısıyla dikkat çeken Ayasofya Müzesi, İstanbul’a gelmek isteyen kişilerinde ortak noktası olmaktadır. Ancak Ayasofya Müzesi’ne gelmek ve sorunsuz olarak gezebilmek isteyen kişiler, müzeye girişlerde ödenecek miktar hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bunun yanı sıra en önemli konulardan birisi de Ayasofya Müzesi’nin açılış ve kapanış saatleri olmaktadır. Öncelikle müzeyi gezmek isteyen kişiler için verilecek olan son kapanış saatinden yaklaşık 1 saat öncesinde içeri giriş yapmanız gerekmektedir. Yaz ve kış aylarında farklı saat aralıklarında hizmet veren Ayasofya Müzesi, yaz aylarında kullanılan yaz saatine göre sabah 09:00’da açılmaktadır. Müzenin yaz ayında kapanış saati ise 19:00 olarak görülmektedir. Kış aylarında farklılık gösteren Ayasofya Müzesi açılış saati ise 09:00, kapanış saati de 17:00’dır. Bahsedilen durum burada geçerli olmakta ve akşam kapanış saatinden 1 saat öncesinde müzeye giriş yapmanız gerekir. Yani kış ayında ziyaret edecek olan kişilerin, 16:00 öncesinde giriş yapması gerekiyor. Son olarak hafta sonları da açık olan müze, dini bayramların 1. günü, yarım gün hizmet vermektedir.

Ayasofya Müzesi Açılış Saati
09:00

Ayasofya Müzesi Kapanış Saati
19:00 (Yaz Aylarında)
17:00 (Kış Aylarında)

Ayasofya Müzesi Çalışma Saatleri
09:00-19:00 (Yaz Ayları)
09:00-17:00 (Kış Ayları)

Arama Terimleri: Ayasofya Müzesi açılış saati, Ayasofya Müzesi kapanış saati, Ayasofya Müzesi çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap