bilgisayara sıvı dökülürse

Klavyeye Sıvı Dökülürse Ne Yapmalısınız?

Bazı kişiler bilgisayar kullanımı sırasında kahve, çay tüketimini çok sık bir şekilde yapıyor. Bu durumda klavyeye sıvı dökülme ihtimalini biraz daha arttırıyor. Peki bu tarz riskli durumlarda ne yapmalısınız? İşte bu riskli durumu çözmek için mutlaka denemeniz gereken o yöntemler:

Saç Kurutma Makinesi

Direkt aklınıza saç kurutma makinesi gelebilir ama gelmesin. Yapacağınız hatta düşüneceğiniz en son şey olmalı. Klavyenize bir sıvı döküldüğünde yapacağınız ilk iş klavyeyi, laptopu, bilgisayarınızı ters çevirmek ve sallamak. Sıvı ne kadar az devreye dokunursa o kadar iyidir. Siz cihazınızı sallarken bir yandan süpürge arayın. Süpürgeyi çalıştırarak sıvıyı çekin. Eğer ilk 15 saniye içinde bunları yapabilirseniz çoğu şeyi kurtarırsınız. Eğer ilk 15 saniye de bunları yapamazsanız diğer tavsiyemiz size göre diyebiliriz.

Klavyenizi Sökün

Klavyenize sıvı döküldükten sonra hemen fişten çekin. Özellikle kullandığınız bir laptop ise ve yangın çıkmasını istemiyorsanız laptopu fişten hemen çekin. Ardından laptopu V şeklinde olacak şekilde bir yere koyun ve içinde ki sıvı aktıkça temizleyin. Sonra ki adımımız da ise laptopunuzun veya klavyenizin tuşlarını tek tek sökün. Saf alkolle içini temizleyin eğer saf alkol yoksa kolonyada olur. Varsa tozu falan süpürge makine ile onları alın. Güneş gören bir yere bilgisayar ve klavye parçalarını koyun. Birkaç gün bekleyin. Klavye tuşlarınızın yerlerini internette bilgisayar modelinizi aratarak bulabilirsiniz. Klavyenizi şemaya göre tek tek yerleştirin. Eğer bilgisayarı açtığınız hala çalışmıyorsa maalesef pek bir şansınız kalmıyor. Eğer laptop kullanıyorsanız servise götürerek çözüme ulaşabilirsiniz. Eğer masaüstü gibi bir bilgisayar kullanıyorsanız bundan sonra yeni bir klavye alabilirsiniz.

Elektrikli aletlere sıvı gibi bir maddenin dökülmesi oldukça tehlikelidir bu yüzden dikkatli davranmalısınız. Özellikle masaüstü ve laptop gibi bilgisayarlar kullanıyorsanız sıvı döküldükten hemen sonra bilgisayarlarınızın elektrik ile olan bağlantılarını kesin. Yoksa klavyeye gelen sıvı madde laptopta büyük bir hasara açabilir. Ana kartı dahi yakabilir. Diğer yandan masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız ise sıvı teması yüzünden kısa devre sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden herhangi bir sıvı temasına bilgisayarınızı fişten çekiniz.

Yorum Yap