iphone x güç butonu

İphone X Güç Butonuyla Neler Yapılır?

İphone X, Apple markasının 10. Yıla özel olarak çıkarmış olduğu bir telefon modelidir. Bu modelde bugüne kadar görülmeyen bazı tasarım özellikleri göze çarpıyor. Özellikle telefonun home tuşunun bulunmaması ilk bakışta dikkatleri toplayan özelliklerden biriydi. İnsanların aklında home tuşu olmadan bir telefonun nasıl kullanılabileceği bu telefonla birlikte sık sık yankılanmaya başladı.

İphone yetkilileri artık bütün kontrolün güç tuşunda olduğunun altını çizdi. Yani artık günlük olarak daima yaptığınız işlemleri güç tuşundan yardım alarakta kolay bir şekilde yapabilirisiniz. İşte güç tuşunu kullanarak yapabileceğiniz tüm işlemler:

Kapatma, Açma ve Zorla Yeniden Başlatma

Telefonun en önemli kısımlarından biri olan güç tuşları, günlük olarak en çok kullanılan özellikleri tek tıkla yapmayı kolaylaştırıyor. Bu bağlamda telefonu kapatma, telefonu açma, zorla yeniden başlatma, kilit ekranını açma gibi özellikleride bu tuş üzerinden çok rahat bir şekilde yönetebilirsiniz.

Siriyi Çağırmak

İphone telefonlarda en çok kullanılan özelliklerinden biri olan Siriyi çağırmak için bu tuşa uzun süre boyunca basmanız yeterli oluyor. Bu sayede siriyi açıp, aynı zamanda kapatabilirsiniz.

Acil Durum Modu

Öte yandan acil bir durumun içindeyseniz de bu tuşu kullanarak kısa sürede sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise bu güç tuşuna arka arkaya beş kez basmaktır. Tabi bu özelliği yalnızca zor durumlarda olduğunuz zamanlarda kullanmanız gerekiyor.

Erişilebilirlik Seçenekleri

Bunun yanında güç tuşuna basarak bazı kullanıcılar için en çok lazım olan seçeneklerden birine ulaşabilirsiniz. Eğer güç tuşuna üç kez basarsanız büyüteç ve destekli erişim gibi özellikleri anında açabilirsiniz. Bunun yanında destekli dokunma ve aktif diğer hizmetler buradan kolay bir şekilde erişebileceğiniz özellikler arasındadır.

Apple Pay Ödeme

Eğer hesabınızda bir kredi kartı eklemişseniz bu özelliği kullanabilirsiniz. Ödeme yapabilmek için sadece güç tuşuna iki kez basmanız gerekiyor. Bu şekilde daha hızlı bir halde ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hızlı Bir Şekilde Face ID Kapatma

Son olarak güç tuşunun diğer özelliğinin ise son derece hızlı bir halde face id kapatma özelliği sunmasıdır. Bunun için sadece kilit ekranına uzun süre basmanız gerekir.

Yorum Yap