Dolmabahçe Sarayı Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Dolmabahçe Sarayı Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Dolmabahçe Sarayı açılış saati kaçta? Dolmabahçe Sarayı kapanış saati kaçta? Dolmabahçe Sarayı çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Dolmabahçe Sarayı Çalışma Saatleri

İstanbul Boğazı’ndaki eşsiz güzellerden birisi olan Dolmabahçe Sarayı, 150 yıldan fazla varlığını sürdüren yapılar arasında yer alıyor. Osmanlı Döneminde inşa edilmiş olan Dolmabahçe Sarayı, ihtişamlı görünümü ile birlikte yalnızca İstanbul’un değil, aynı zamanda ülkemizin en önemli yapılarının başında yer almaktadır. Osmanlı zamanında 31. Hükümdar Sultan Abdülmecid tarafından verilen talimat sonucunda yaptırılmış olan Dolmabahçe Sarayı, o dönemlerdeki bütçe yetersizliğinden dolayı, farklı ülkelerden alınan krediler sayesinde yaptırılabilmiştir. Günümüzde etrafında yer alan özel planlamalar sayesinde, oldukça yeşillik ve çiçekler elde edilen saray, adeta rüyalarda görülen cennete benzer bahçeleri andırmakta ve buna göre düzenli olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Eskiden Osmanlı yönetiminde olan saray, Osmanlı hanedanının terk etmesi sonucunda, Türk Halkı’nın üzerine geçmiştir. Ülkemizin kurucusu, ilk başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde görev aldığı dönemler için 1927 ve 1949 yıllarında Cumhurbaşkanlığı makamı olan Dolmabahçe Sarayı, bu yılların ardından belirli zamanlar için ziyaretlere açık olarak sunulmuştur. Daha sonra 1984 yılında özel yetkiler ile müze haline tamamen dönüştürülmüş olan Dolmabahçe Sarayı’nda aynı zamanda balo salonu da yer almaktadır. İçerisinde oldukça gösterişli ve tarihi parçaların yer almış olduğu Dolmabahçe Sarayı için ziyarete açık olduğu saatler ve kapanış saatler oldukça önemlidir.

Haftanın 5 günü yerli ve yabancı turistlerin gelmesi ve ziyaret edebilmesi adına açık olan Dolmabahçe Sarayı, belirli ücretler karşısında giriş yapabilecek olduğunuz yerdir. Ancak yalnızca 10 Kasım günlerinde ücretsiz olan Dolmabahçe Sarayı’nda, son ziyaretçisi olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak adına o güne özel ücret ödenmemektedir. Bahçesinde capcanlı çiçek ve bitkilerin yer aldığı ve içerisindeki tarihi doku, ayrıca eşyaların bulunduğu Dolmabahçe Sarayı’nın açılış saati 09:00’dır. Öğle molasında herhangi bir şekilde kapanmayan saray, Pazartesi ve Perşembe günleri ise ziyaretçilere kapalıdır. Ancak bu günlerinde dışında her zaman açık olan Dolmabahçe Sarayı, Cumartesi ve Pazar günleri de dâhil olmak üzere, ziyaretçilerini beklemektedir. Gezmek ve saray hakkında detaylı şekilde bilgi edinmek isteyen kişiler için sarayın gün içerisinde son kapanış saati ise 16:00’dır.

Dolmabahçe Sarayı Açılış Saati
09:00

Dolmabahçe Sarayı Kapanış Saati
16:00

Dolmabahçe Sarayı Çalışma Saatleri
09:00-16:00 (Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaretçiye kapalıdır.)

Arama Terimleri: Dolmabahçe Sarayı açılış saati, Dolmabahçe Sarayı kapanış saati, Dolmabahçe Sarayı çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap