Boğaziçi Enstitüsü Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Boğaziçi Enstitüsü Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Boğaziçi Enstitüsü çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Boğaziçi Enstitüsü müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Boğaziçi Enstitüsü şikayet hattına erişebilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü Çağrı Merkezi Numarası

Boğaziçi Enstitüsü, internet üzerinden çeşitli kurslar sunan bir platformdur. Bu platformun temel amacı eğitimi herkes tarafından erişilebilir kılmaktır. Alanında uzman eğitmenler tarafından çekilen videolar bu platform aracılığıyla yayınlanmaktadır. Eğitim sonunda da üç farklı sertifika alma imkanınız bulunmaktadır. Bunlar sırası ile üniversite onaylı, uluslararası geçerli ve enstitü onaylı sertifikalardır.

Çevrimiçi derslerin kaliteliden ödün vermeden öğrencilere sunulması kurumun birincil hedefleri arasında bulunmaktadır. Ancak en önemli hedefleri ve sloganları “nitelikli eğitimi tabana yayma” sözüdür. Kurum ile iletişime geçmek ve çevrimiçi eğitim olanakları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz 0850 840 54 37 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Şikayetiniz olması durumunda da bu numara aracılığı ile kurumla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca kurumun web sitesinde bulunan iletişim formu aracılığı ile de kurumla iletişime geçebilirsiniz. Kurum ile iletişime geçebileceğiniz bir başka kanal ise info@istanbulbogazicienstitu.com mail adresidir.

Boğaziçi Enstitüsü çağrı merkezi numarası 0850 840 54 37 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü Müşteri Hizmetleri Numarası

Kurum 2013 yılında faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. O zamandan bu zamana birçok alanda canlı dersleri ve eğitim videolarını öğrencileri için sunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en kapsamlı MOOC ( Massive Open Online Courses) organizasyonu olmak için çabalamaktadır. Kurum ile alacağınız eğitimler için hem yurtiçinde hem de yurtdışında geçerli olmak üzere çeşitli sertifikalara da sahip olabilirsiniz.

Kurum ile ilgili şikayetiniz olması durumunda ya da sadece iletişime geçmek istediğinizde birçok iletişim kanalı sunulmuştur. İlk olarak 0850 840 54 37 numaralı telefonu arayarak Enstitü Destek hattı ile görüşmelerinizi yapabilirsiniz. İkinci bir seçenek ise mail yoluyla iletişim kurmaktır. Bunun için info@istanbulbogazicienstitu.com mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz. Bir başka seçenek de kurumun web sitesinde bulunan iletişim formudur. Dilediğiniz yöntemi kullanarak kurum ile iletişime geçebilirsiniz. Bilgi almak istediğinizde ya da kurumla ilgili şikayetinizi dile getirmek istediğinizde bu iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü müşteri hizmetleri numarası 0850 840 54 37 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Kurum “TÜBİTAK Sosyal Girişimcilik Projesi” olarak yolculuğuna başlamıştır. 2013 yılında başladıkları bu yolculukta şu an on binlerce kişiye kaliteli eğitim hizmeti sunmaktadırlar. Eğitimlerin online olması sayesinde sadece ülkemizle sınırlı kalmadan dünyanın her yerine eğitimlerini ulaştırıyorlar. Bilinçli, bilgi düzeyi yüksek bir toplum oluşturmayı hedefleyen kurum bu doğrultuda çok sayıda eğitim olanağı sunmaktadır.

Aklınıza gelebilecek her alanda uzman kişiler tarafından hazırlanmış eğitim videolarını bulabilmeniz mümkün. Eğitimlerin kalitesi kadar öğrencilerin memnuniyeti de kurum için önemlidir. Bir sorunla karşılaştığınız zaman Enstitü Destek hattı aracılığı ile haftanın yedi günü kurumla iletişime geçebilirsiniz. Eğitimler hakkında daha detaylı bilgi almak için de aynı hattan iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca diğer iletişim kanallarını da kullanabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü müşteri hizmetlerine direk bağlanma 0850 840 54 37 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü Şikayet Hattı

Kurum hemen hemen her alanda topluma fayda sağlayacak birçok eğitimi bünyesinde bulundurmaktadır. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere toplamda 7 gün boyunca 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedirler. Bu saatler arasında kurumla ilgili şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

2013 yılından bu yana kurum sadece kaliteli eğitim vermeyi amaçlamamaktadır. Aynı zamanda bu eğitimlerin herkes tarafından ulaşılabilir olmasını amaçlamaktadırlar. Bu sayede toplumun her kesimi kendini geliştirebilmek için bir fırsat bulabilir. Kurum bu kapsamda da çeşitli üniversiteler ile çalışmakta ve uluslararası iş birlikleri kurmaktadır. Sloganları olan “nitelikli eğitimi tabana yayma” sözü doğrultusunda eylemlerini gerçekleştirmektedirler.

Ayrıca kurum kendisini şeffaf, eleştiriye açık ve sosyal girişimci olarak tanıtmaktadır. Bu özellikleri de onları diğer eğitim kurumlardan farklı kılmaktadır. Diğer eğitim kurumlarının önüne geçmesini sağlamaktadır. Yenilikçi yönleri sayesinde de mevcut koşullarını iyileştirmek için her daim bir çaba içerisinde bulunmaktadırlar.

Boğaziçi Enstitüsü şikayet hattı 0850 840 54 37 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Boğaziçi Enstitüsü müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Boğaziçi Enstitüsü şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Boğaziçi Enstitüsü Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü çağrı merkezi numarasına 0850 840 54 37 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

İletişim

E-Posta : info@istanbulbogazicienstitu.com
Telefon : 0850 840 54 37

Arama Terimleri: Boğaziçi Enstitüsü iletişim bilgileri, Boğaziçi Enstitüsü telefon no, Boğaziçi Enstitüsü irtibat tel, Boğaziçi Enstitüsü canlı destek, Boğaziçi Enstitüsü müşteri temsilcisi

Yorum Yap