Belediye Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Belediye Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Belediye açılış saati kaçta? Belediye kapanış saati Kaçta? Belediye çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Belediye Çalışma Saatleri

Ülkemizde özerk kuruluşlar olarak bilinen ve her şehirde ve ilçelerde hizmet veren belediyeler, bakanlık ya da kurumlar ile ilişkileri olmadan hizmetlerini sürdürmektedir. Özel seçimler sonucunda göreve getirilen başkan ve yetkilendirilen kadrosu tarafınca, aralıksız olarak hizmet veren belediyeler, özellikle bölgedeki esnafların ve sokakların bakımı gibi işlemleri ile uğraşmaktadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 1400’e yakın belediye bulunmaktadır. Türkiye’de 30 adet büyükşehir belediyesi, 50’den fazla il belediyesi yer almaktadır. Tüm bunların dışında 400 ilçe ve 390’dan fazla da kasaba belediyesi bölgede yaşayan halk için aralıksız olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Zabıta Müdürlüğü, başkan odaları, yardımcılar, muhasebe, şehircilik ve imar planlama gibi farklı bölümlerin yer aldığı belediyelerde, memur ve işçiler hafta içi aralıksız olarak hizmet sağlamaktadır. Hafta sonları çalışan memurlarda, zabıtalar olarak bilinmektedir. Sokaklarda yer alan molozların kaldırılması, yolların yapılması, şikâyet ya da yardım gibi konular için her gün düzenli olarak başvurulan belediyeler için, çalışma saatlerine uyulması ve bu saatler içerisinde ziyaretler yapılması gerekmektedir.

Sokak, cadde ve evlerin önündeki çöplerin toplanması, bölgelerde konut inşa etmek, kütüphane ya da farklı tesislerin açılması ve nikâh başvuru işlemleri için sıkça gidilmesi gereken belediyeler meslek, parti, yaş ve cinsiyet gibi ayrımları yapmadan bölge halkına en iyi şekilde hizmet etmekte yükümlüdür. Özel olarak araştırmalar sayesinde belediyelerin saat kaçta açıldığı, kaçta kapandığı ve hangi günler açık, hangi günler ise tatil yaptığı bilgilerini sunmaktayız. Genel olarak yaz ve kış saati uygulamalarına göre çalışma saatlerini düzenleyen belediyeler, yaz aylarında sabah 08:30’da açılmaktadır. Öğle arasını 12:30’da veren belediyeler, 13:30’da yeniden hizmet vermeye başlamaktadır. 17:30’da ise mesai bitişidir ve kapalıdır. Kış aylarında ise sabah ilk olarak 09:00’da açılan belediyeler, 12:00’da 1 saatlik araya gitmekte ve 13:00’da yeniden açık olarak hizmet vermektedir. Kış aylarında belediyelerin akşam kapanış saati ise 17:00’dır. Bunun yanı sıra Cumartesi ve Pazar günleri açık olmayan belediyeler, resmi bayramlardan olan 23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim gibi milli ve dini bayramlarda kapalıdır.

Belediye Açılış Saati
09:00

Belediye Kapanış Saati
17:00

Belediye Çalışma Saatleri
08:30-12:00
13:00-17:00

Arama Terimleri: Belediye açılış saati, Belediye kapanış saati, Belediye çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap