Adliye Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Adliye Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Adliye açılış saati kaçta? Adliye kapanış saati Kaçta? Adliye çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Adliye Çalışma Saatleri

Türkiye Cumhuriyet Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren adliyeler, ülkemizin hukuki süreçlerinin işlendiği resmi kurumlar olarak bilinmektedir. İçerisinde hâkim, savcı, avukat, polis ve güvenlik ekiplerinin düzenli olarak görev almış olduğu adliyelerde, insanların yaşadığı farklı sorunlar içim çözümler sunulmaktadır. Kişiler arasında yaşanabilecek olan mal paylaşımı ya da vasiyet davalarının özel hâkimler aracılığı ile görülmesini sağlayan adliyeler, ülkemizin tüm şehirlerinde vatandaşlara hizmet vermektedir. Özel denetlenmekte ve görevlendirilmekte olan adliyeler, tüm işlemlerini kayıt altına alarak yürütmektedir. Ülkemizdeki adalet ve hukuk işlerine bakmak yükümlü kurum olan adliyeler içerisinde savcılık, icra daireleri, mahkeme salonları, tuvaletler ve kafeler bulunmaktadır. Suç oranlarının giderek artmış olduğu dönemlerde, adeta sıkça ziyaret edilmeye başlamış olan adliyelerde tutuklama kararları, beraat kararları ya da ev hapsi gibi çeşitli çözülen kararlar, hâkimler tarafınca verilmektedir. Sürekli hukuk ülkesi olarak nitelendirilen ülkemizde, işlenen suçlar ve olayların, resmi olarak karara bağlanması ve kişilerin mahkeme kararları ile ceza almaları veya haklarını aramaları, adliyeler sayesinde mümkün olmaktadır. Özellikle evlenmiş ancak anlaşamadıkları için boşanma kararı alan çiftler tarafından başvurulan mahkemelerin yer almış olduğu adliyeler, aynı zamanda miras davası ya da nafaka davası gibi çeşitli davaların görülebilmesi için belirlenmiş olan özel ve resmi alanların tek adresidir.

Dava açmak ya da savcılıklara şikâyet ya da dilekçe vermek isteyen insanlar tarafından sürekli olarak ziyaretlerin gerçekleşmiş olduğu mahkemeler için çalışma saatleri ve kapanı saatlerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Gün içerisinde belirli saatler arasında hizmet vermekte olan adliyeler, özellikle İstanbul Ankara gibi büyükşehirlerimizdeki merkezlerinde binlerce savcı, hâkim ve vatandaşları her gün düzenli olarak ağırlamaktadır. Adliyelerin saat kaçta açıldığını, kaçta kapandığını, çalışma günlerini ve resmi tatil günlerini merak edenler, bu yazımızı detaylı şekilde okuyarak bilgi sahibi olabilmektedir. Öncelikle banka ve belediyeler gibi resmi kurumlarda görülen mesai saatlerine sahip olan adliyeler, hafta içi ilk olarak sabah 08:30’da açılmaktadır. Öğlen 12:00’da ara veren adliyeler, 1 saat sonra 13:00’da yeniden vatandaşlara açılmaktadır. Adliyelerin kapanış saati ise 17:00’dır. Ayrıca hafta sonları kapalı olan adliyelerin, bahsedilen çalışma saatleri, resmi tatillerde değişebilmektedir.

Adliye Açılış Saati
08:30

Adliye Kapanış Saati
17:00

Adliye Çalışma Saatleri
08:30-12:00
13:00-17:00

Arama Terimleri: Adliye açılış saati, Adliye kapanış saati, Adliye çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap