Askerlik Şubesi Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Askerlik Şubesi Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Askerlik Şubesi açılış saati kaçta? Askerlik Şubesi kapanış saati Kaçta? Askerlik Şubesi çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Askerlik Şubesi Çalışma Saatleri

Ülkemizin en eski kuruluşlarından birisi olan askerlik şubeleri, ilk kez 1886 yılında 2. Abdülhamit döneminde kurulmuştur. Osmanlıdan bu yana günümüze kadar farklı isim ve yönetim şekilleri ile hizmet veren askerlik şubeleri, Türkiye vatandaşı olan ve askerlik çağına gelen gençlerin askere alınması, terhis sonrası işler, bedelli askerlik ve asker kaçaklarının tespiti gibi tüm faaliyetleri gerçekleştiren kurum olarak bilinmektedir. Kuruluşunun ardından ilk olarak 1927 yılında Asal adı ile yani Asker Alma teşkilatlarının temeli atılarak, Milli Savunma Bakanlığı tarafına bağlı olarak asker alma ve bildirme gibi faaliyetlerini sürdürmekte olan askerlik şubelerinde, devlet memurları, askerler ve rütbeli askerler çalışmalarını yürütmektedir. Özellikle askerlik çağı gelmiş olan gençler için sık ziyaret edilen resmi kurumların başında gelen askerlik şubeleri, aynı zamanda askerliğini yapmış ancak seferlik görevi bulunan olgun erkekler içinde hizmet verebilmektedir. Özel yetki ve kararlar doğrultusunda, yalnızca belirli zamanlar için geçerli olan bedelli askerlik kararları içinde hizmetlerini sağlayan askerlik şubeleri, ülkemizin tüm il ve bölgelerinde hizmetlerini belirli saat dilimleri içerisinde aralıksız olarak vermektedir.

Askerlik zamanı gelmiş ve askere gitmek için gerekli işlemleri yerine getirmek, bedelli askerlik işlemleri için başvuruda bulunmak ya da terhis işlemlerini sonlandırabilmek için gençlerin ziyaret etmek istediği askerlik şubeleri için en önemli konulardan birisi de şubelerin saat kaçta açıldığı ve kaçta kapandığı konusudur. Sadece hafta içi şubelerini açık tutan askerlik şubeleri, sabah ilk olarak saat 08:30’da hizmet vermek için açılmaktadır. Öğlen 12:00’da yemek molası veren askerlik şubeleri, 1 saat süren molanın ardından 13:00’a kadar kapalıdır. 13:00’da yeniden ziyaretçilerine hizmet vermek için açılmış olan askerlik şubelerinin akşam son kez kapanış saati ise 17:00 olarak bilinmektedir. Bahsedildiği üzere genel olarak asker alma ve kaçak tespit gibi işlemlerin yer almış olduğu askerlik şubelerinde, Cumartesi ve Pazar günleri hizmet verilmemektedir. Bunun yanı sıra dini ve milli bayramlardan olan Ramazan ve Kurban Bayramı’nda, 1 Mayıs, 29 Ekim, 15 Temmuz, 30 Ağustos ve 1 Ocak gibi günlerde ziyaretçilerine kapalıdır.

Askerlik Şubesi Açılış Saati
08:30

Askerlik Şubesi  Kapanış Saati
17:00

Askerlik Şubesi Çalışma Saatleri
08:30-12:00
13:00-17:00

Arama Terimleri: Askerlik Şubesi açılış saati, Askerlik Şubesi kapanış saati, Askerlik Şubesi çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap