toki çağrı merkezi iletişim müşteri hizmetleri telefon numarası

TOKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Başlıklar

TOKİ

Toplu Konut İdaresi’nin kısaltması olan TOKİ, sosyal konut üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin nüfus artışı oldukça hızlı iken kişi başına düşen gelir az olduğu için konut sahibi olmak ülkemizde oldukça zorludur. Bu yüzden 1984 yılında sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak TOKİ kuruldu. Dönemin cumhurbaşkanı olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından verilen talimat üzerine kurum kurulmuştur. Başbakanlığa bağlı bir kuruluş olarak faaliyet göstermektedir.

Mevzuattaki sorunlar nedeniyle atıl duruma gelen TOKİ, tekrara 1990 yıllarında faaliyetlerine başlamıştır. 1999’da yaşanan büyük Marmara depremi nedeniyle kurumun önemi daha da anlaşılmıştır. Bu yüzden konut üretiminde TOKİ artık rol almaya başlamıştır.

Dar Gelirliyi Ev Sahibi Yapma Hedefi

TOKİ’nin en büyük hedefi dar ve orta gelir düzeyindeki kişileri ev sahibi yapmaktır. Ancak bu konutlardan yararlanmak için başta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gibi şartları sağlamak gerekmektedir. Bu yüzden TOKİ tarafından geliştirilen projeler belirli gelir düzeyindeki insanlar hedef alınarak yapılmaktadır. Bazen emekliler hedef alınırken bazen alt ya da orta gelir seviyesi hedef alınarak projeler üretilmektedir. Projenin hitap ettiği kitleye göre de ek şartlar aranmaktadır.

TOKİ’nin Görevleri

TOKİ’nin ilk ve asli görevi dar ve orta gelir sahibi kişileri ev sahibi yapmak iken bazı görevler de üstlenmektedir. Kentsel dönüşüm ile doğru kentleşme için çalışmalar yürütmek de kurumun en asli görevlerindendir. Bu sayede planlı kentleşme sağlanacaktır. Diğer bir asli görevi ise uydu kentler yaparak nüfus yoğunluğu olan yerleri rahatlatmaktır. Bu görevi özellikle metropollerde ve büyükşehirlerde önem kazanmaktadır. Bu sayede her geçen gün çekilmez olan nüfus yoğunluğu sorunları azaltılmaktadır. Altyapı, trafik gibi sorunları azaltmak başta gelmektedir.

TOKİ’nin Gelir Kaynakları

TOKİ yaptığı çalışmalarda ve projelerde kendisine ayrılan kaynağı kullanmaktadır. TOKİ, kurulduğu zaman TOKİ’ye kaynak sağlamak amacıyla kurulan Toplu Konut Fonu’na projeler için kaynak aktarılmaktaydı. Ancak bu fon 2001 kaldırılmıştır. Şimdi ise TOKİ, gayrimenkul satışı, kira bedeli, kredi, faiz, bütçe ödeneği gibi kaynaklardan elde ettiği gelir ile projelerini yürütmektedir.

TOKİ’nin bir amacı ise hazineden yardım almadan projelerini hayata geçirebilmektedir. Bu nedenle TOKİ, artık üst gelir grubuna hitap eden marka konutlar üretmek için de projeler yapmaktadır. Buradan elde edilen üst düzeydeki gelirle sayesinde, diğer yatırımlara kaynak oluşturmak amaçlanmaktadır. Bu yöntemde TOKİ, arazilerini müteahhitlere vererek belirli sürede işi bitirmelerini istemekte ve buradan pay elde etmektedir. Bu kaynak da sosyal konut projelerine kullanılmaktadır.

TOKİ Merkez Binası’nın telefon numarası, faks numarası ve adres bilgileri bulunmaktadır. Bu iletişim bilgilerinden TOKİ merkez ile iletişime geçerek istek, şikayet ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca yorumlar kısmından TOKİ ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

TOKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
0(312) 565 20 00

TOKİ Faks Numarası
0(312) 266 77 48

TOKİ Adres
Bilkent Plaza B1 Blok 06800
Bilkent – Çankaya / ANKARA

Arama Terimleri: toki çağrı merkezi, toki telefon numarası, toki faks numarası, toki müşteri hizmetleri, toki irtibat tel, toki şikayetvar, toki şikayet hattı,toki iletişim

6 Yorum

  1. ALİ 7 Şubat 2018
    • Yönetici 7 Şubat 2018
  2. Ahmet Subaşı 3 Mayıs 2021
  3. Elif 3 Haziran 2021
  4. Tüzün 10 Ekim 2022
  5. nedim kaymak 30 Kasım 2022

Yorum Yap