Tapu Dairesi Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Tapu Dairesi Açılış Kapanış Saati Çalışma Saatleri

Bu makalemiz Tapu Dairesi açılış saati kaçta? Tapu Dairesi kapanış saati kaçta? Tapu Dairesi çalışma saatleri gibi konularda okuyucularımıza bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Tapu Dairesi Çalışma Saatleri

Türkiye’de taşınmazlar olarak nitelendirilen ev ya da arsalar üzerindeki alım ve satım işlemleri gibi seçeneklerin yapılmasını sağlamakta olan tapu daireleri, aynı zamanda resmi kurumlar tarafınca yetkilendirilmiş olan en nitelikli mercilerdendir. Özellikle büyükşehirlerde giderek artan insan nüfusu sonucunda, insanlarda barınma ihtiyaçlarının oluşması giderek artmaktadır. Buna bağlı olarak inşaat sektörünün canlanması ve her mahalle ya da semtlerde, inşaat alanlarının yoğunlaşması görülmektedir. Ev ya da ofis gibi çeşitli barınma amaçlı yapılan evler, insanlar tarafınca satın alınmak istemekte ve bu noktada en dikkat edilen kısım ise evlerin tapusunun alınmış olması gelmektedir. Ev ya da farklı yapıların tapusunun alınması gerektiğinin yanı sıra büyük ya da küçük çaplı boş arsa ve arazilerinde tapularının alınması oldukça önemli olmaktadır.

Tapu işlemleri genel olarak yapı ya da arsaların, bir kişiye ait olduğunu bildiren belge olarak sunulmakta ve tapuların alınmadan, ev veya arsalar için satış işlemlerinin yapılmamasına dikkat edilmelidir. Bahsedilen durumlar doğrultusunda alım ve satım gibi farklı işlemlerin oluşması adına hizmet veren tapu daireleri, belirli saat ve günler içerisinde vatandaşlara açık olmaktadır. Ülkemizin tüm şehirlerinde yer alan şubeleri sayesinde, bütün vatandaşlara ulaşabilme avantajları mümkün hale getirilmiştir.

Alım ya da satış gibi işlemlerin dışında devir teslim gibi farklı işlemlerin yapılabilmesini de sağlamakta olan tapu dairelerinde, resmi çalışma saatleri esas alınmaktadır. Anne ya da babaya ait olan ev veya arazi gibi taşınmaz mülklerin, kişi ya da kişilere devredilmesi gibi işlemler içinde hizmetler sunmakta olan tapu daireleri, ülkemizde hizmet sunan diğer bankalar gibi sadece hafta içi vatandaşlara açık olarak hizmet vermektedir. Pazartesi ve Cuma günleri sabah ilk olarak saat 08:00’da vatandaşlara açılmakta olan tapu dairesi şubeleri, öğlen 12:00’a kadar aralıksız olarak açık kalmaktadır. 12:00 ile 13:00 saatleri arasında yaklaşık 1 saatlik öğle molası veren tapu dairelerinin akşam kapanış saati ise 17:00 olarak bilinmektedir. Cumartesi ve Pazar hafta sonları kapalı olan tapu daireleri, aynı zamanda milli ve dini bayramlarda yani resmi tatil günlerinde de kapalıdır.

Tapu Dairesi Açılış Saati
08:00

Tapu Dairesi Kapanış Saati
17:00

Tapu Dairesi Çalışma Saatleri
08:00-12:00
13:00-17:00

Arama Terimleri: Tapu Dairesi açılış saati, Tapu Dairesi kapanış saati, Tapu Dairesi çalışma saatleri, 2019

Yorum Yap