nokia-cagri-merkezi

Nokia Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Nokia çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Nokia müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Nokia şikayet hattına erişebilirsiniz. Nokia müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Nokia Sanayileşmiş bir ekonomiye sahip olan Finlandiya’da 1965 yılında kurulmuştur. İşlem hacmi ve istihdam hacmi bakımından Finlandiya’nın en büyük şirketidir. Nokia bilinenin aksine kağıt fabrikası kurarak iş hayatına giriş yapmıştır. 1967 yılına geldiğinde tomruk ve ayakkabı üretimiyle varlığını devam ettirmiştir. Ardından bir kablo şirketiyle birleşerek elektronik alana geçiş yapmıştır. Asıl alanı olan telefon piyasasına ise 1979 yılında Salora isimli bir televizyon üreticisiyle birlikte giriş yapmıştır.

Nokia Çağrı Merkezi Numarası

Nokia basit tabanlı NMT(Nordic Mobile Phone) ürünlerinin üretimine 1981 yılında başlamış ve ilk uluslararası telefon şebekesini inşa etmiştir. 1982 yılında ise ilk dijital telefonu üretmiştir. 1984 yılında ise taşınabilir telefon piyasasına Mobira Talkman ile giriş yapmıştır. İlerleyen yıllarda hızlı bir geçiş sağlayarak tarihe iz bırakan bir çok marka ve modelde cep telefonu üretmiştir. Akıllı telefonların gelmesiyle birlikte akıllı telefon üretimine geçen Nokia, piyasaya geç girmesine rağmen yeniden sayılı markalar arasına girmeyi başarmıştır.

Nokia çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Nokia müşteri hizmetleri iletişim telefon numarası +358 10 44 88 000’dır. Bu numaradan arayarak teknik destek alabilir ve ürünler ilgili şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Teknik destek için Nokia’nın Ankara ve İstanbul merkez şubeleri aranabilir.

Nokia Müşteri Hizmetleri Numarası

Nokia gün geçtikçe büyümesine devam etmektedir. Her ne kadar kendi alanında oldukça büyük firmalar rekabet içinde olsalar bile piyasada önceden beri olmasından dolayı hem gelişimini hem de sürekliliğini sağlamıştır.

Nokia cep telefonları bir çok özelliğe sahip olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Android ile birlikte sizlerin beğenisine sunulan birbirinden farklı modeller büyük beğeni toplamaktadır.

Öneri, istek ve şikayetlerinizi Nokia müşteri hizmetleri numarası üzerinden kolaylıkla iletebilirsiniz.

Nokia denilince akla ilk gelen tuşlu modellerdir. Bir dönemin telefon piyasasına hükmeden ve modelleri ile büyük beğeni toplayan nokia telefon piyasasında önemli rekabetlerin olması ile kısmen düşüş yaşamıştır. Ancak kısa sürede toparlanmaya geçerek yeni modeller ve farklı özellikler ile ön plana çıkan marka haline tekrardan gelmiştir.

Nokia Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Nokia çağrı merkezi numarası müşteri hizmetleri iletişim telefonu mevcuttur. Bu numara üzerinden destek alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek teknik destek alabilir ya da ürünler ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

Müşteri kitlesi büyüdüğü için Nokia müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa sürede çözüm sunmaktadır.

Müşteri memnuniyetine önem veren nokia olumlu geri dönüşler ile kendini geliştirmekte ayrıca eksiklikler ile ilgili düzenli olarak çalışmalar yaparak kendini güncellemektedir.

Nokia Şikayet Hattı

Nokia çağrı merkezi ve ofisler ile ilgili bilgilere aşağıdaki yazımızda erişim sağlayabilir ve iletişime geçerek bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Nokia Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

MERKEZ OFİSLER

İSTANBUL

Adres Bilgisi : Organize Sanayi Bolgesi 2. Cadde No : 17/1 34776 Ümraniye / ISTANBUL
Tel No :+90 216 579 20 00                                                                   
Faks İrtibat Hattı :+90 216 420 7543

ANKARA

Adres İletişim : Çukurambar Kızılırmak Mah. 53. Cad./1450. Sk Ulusoy Plaza No:9 D:8 Söğütözü/Ankara
Tel Numarası : +90 312 284 33 55
Fax İletişim Hattı : +90 312 284 33 99

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Nokia müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Nokia şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Nokia Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

+358 10 44 88 000

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. Nokia çağrı merkezi numarasına +358 10 44 88 000 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

Arama Terimleri: Nokia iletişim bilgileri, Nokia telefon no, Nokia irtibat tel, Nokia canlı destek, Nokia müşteri temsilcisi, Nokia şikayet hattı, Nokia müşteri hizmetleri numarası, Nokia çağrı merkezi numarası, Nokia iletişim numarası, Nokia çağrı merkezi, Nokia müşteri hizmetleri direk bağlanma

118 Yorum

  1. Nokia 6 28 Haziran 2019
  2. zehra 9 Temmuz 2019
  3. Kasım istanbulluoğlu 9 Ağustos 2019
  4. Ramazan 11 Eylül 2019
  5. Eren 23 Eylül 2019
  6. Sırrı Subaşı - ARTVİN 2 Aralık 2019

Yorum Yap