internet yok ne yapmalıyım

İnternetim Yok Ne Yapmalıyım?

İnternet olmadığı sıralarda durumu ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz belli başlı şeyler vardır. Bunlar üzerinden internet bağlantı sorununun çözülmesini çok rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Eğer bunları deneyerek konu hakkında bir çözüme varamadıysanız, bu yöntemler sorunun kaynağını tam olarak ortaya çıkaracaktır.

Modemi Kapayıp Açın

Bu yöntem çoğu zaman işe yarayan şeyler arasında bulunuyor. Özellikle geçici sorunları çözebilmek adına ilk önce modeminizi kapayıp açmanız iyi olacaktır.

Diğer Cihazlarla Kontrol

Eğer modemi kapatıp yeniden açmak çözüm olmadıysa, o zaman sorunun hangi kısımdan kaynaklandığını çözmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın en hızlı yolu ise, telefon veya tabletle internete bağlanmaktır. Bu cihazlardan da internet bağlantısı bir türlü olmuyorsa, sorunun internet servisi sağlayıcısında olduğunu belirtmek gerekir.

Ağ Sorunlarını Giderin

Bazı durumlarda ağ ayarlarını sıfırlamak sorunun çözümüne neden olabilir. Ayrıca wifi kanalını değiştirmek gibi yöntemlerde bağlantı hatalarını giderecektir. Öte yandan ortak olarak kullanılan modemin şifresinin başkası tarafından değiştirilip değiştirilmediğine de emin olmalısınız.

Güncellemeleri Yükleyin

Sorun cihazdan dolayı meydana geliyorsa, o zaman cihazın son güncellemelerinin yapılmış olduğundan emin olmalısınız. Wifi sürücülerini güncelleştirmek, işletim sistemini güncellemek gibi durumlar internete bağlanamama nedenleri arasındadır. Bazen farklı bir internet tarayıcısı denemekte farklı sonuçlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Eğer sorunun tarayıcı kaynaklı olduğunu çözerseniz, o zaman tarayıcı ayarlarını sıfırlamanız iyi olacaktır.

Virüs Taraması

Cihazlara sızmış olan kötü niyetli yazılımlar, internet kopukluklarına neden olabilir. Sistemi kapsamlı bir şekilde taradıktan sonra, sorunun bitişine şahit olabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar alabilmek adına lisanslı antivirüsler yardımıyla bilgisayar sisteminizi taramanız iyi olacaktır.

Router Firmware

Modeminizi güncel tutmak bağlantı hatalarının giderilmesine neden olur. Bunun için yapmanız gereken tek şey işlemi alışkanlık haline getirerek modem ara yüzünden tüm güncellemeleri yapmaktır. Ayrıca buradan cihaza dair diğer ek iyileştirmeleri de yapabilirsiniz.

İnternet Sağlayıcısından Destek Alın

Genel olarak bu işlemleri yapmak sorunun giderilmesine neden olur. Bunları yaptığınız halde bir çözüm alamıyorsanız, internet sağlayıcısına durumu bildirmeniz kesin çözüm almanızı sağlar. Ayrıca hız sorunları içinde internet sağlayıcısı ile görüşmeniz doğru bir adım olacaktır.

Yorum Yap