Bursa Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Bu makalemizde Bursa Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezi iletişim müşteri hizmetleri telefon numarası hakkında bilgi vereceğiz. Bu iletişim numarasından 444 16 00 Bursa Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçerek istek, şikayet ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Müşteri Hizmetleri Numarası

Osmanlı ya ev sahipliği yapmış olan Bursa, Osmanlının çıkardığı ilk yasalardan biri olan Belediye/İhtisap Yasasıdır. Bursa Büyükşehir Belediyesine ait ilçelerin yöneticileri olan kadılar, yargıç görevini devam ettirmelerinin yanı sıra idari yöneticilik de yaparak bir bakıma o ilçenin belediye başkanlığını üstlenmişlerdi.

Görevleri dâhilinde kapı ve ayak naipleri adı verilen işlevi günümüzde zabıta ile eş değerdir. Daha sonraki süreçte ise Bursa da kadıların yanında bir de muhtesip adı verilen görevliler atanmaya başlamıştır. Bu görevliler de kentin yönetiminde etkiliydi. Fakat sadece görevleri, beldenin düzeniyle sınırlandırılmıştı. Subaşılar ise askeri işlerden ve kentin güvenliğinden sorumlulardı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 18 Haziran 1987 tarihinde Bursa Büyükşehir statüsüne sahip, Bursa Ovasında bulunan birçok köy de Belediye sınırları içine alınmıştır. Kent merkezi de Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer olarak üç merkeze ayrılmıştır. 2005 yılında Büyükşehir Belediye Yasası ile Büyükşehir sınırları genişletilmiş, Mudanya, Kestel ve Gürsu ilçeleri de merkez ilçeler sayılmıştır.

1987 yılından bu yana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini,

Ekrem Barışık (1984 – 1989),

Teoman Özalp (1989 – 1994),

Erdem Saker (1994- 1999),

Erdoğan Bilenser (1999 – 2004),

Hikmet Şahin (2004-2009) ,

2009-2017 yılları arasında  Recep Altepe ve

2017 yılından itibaren Alinur Aktaş üstlenmiştir.

Belediye binası ise, 1879 yılında Ahmet Vefik Paşa zamanında Eşref ve Hüsnü beylerin Belediye reislikleri döneminde ampir mimari stilinde yapılmıştır. Kimin yaptığı da bilinmemektedir. Belediye binası önemli camilerinden olan Ulu cami kadar önemlidir. Su basmasına karşı, kesme taşları olan yapının üst katları ahşap hattılar arası tuğladır. Zemin kattan merdiven çıkmakta ve yüksek tabanlı mekânlar yer almaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Başkanlık birimleri ile Meclis salonlarının zemin ve birinci katlarında yer aldığı binanın bodrum katında Bursalıların evi olarak adlandırılan Yerel Gündem 21 çalışma mekânları bulunmaktadır.
Bina dışarıdan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılında aydınlatılmıştır.

İlk Bursa Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 1502 yılında Sultan Beyazıt II. Fermanı olarak örnek bir ferman niteliğini taşımaktadır. Bu fermanda her şeyin yapım ve satışını düzenleyen standart kanunlar konulmuştur.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
444 16 00

Bursa Büyükşehir Belediyesi Faks Numarası
(0224) 716 15 50

Bursa Büyükşehir Belediyesi Mail Adresi
beyazmasa@bursa.bel.tr

Bursa Büyükşehir Belediyesi Adres
Zafer Mh. Ankara Yolu Cd. C Blok No:1  PK:16270 Osmangazi / BURSA

Arama Terimleri: bursa büyükşehir belediyesi çağrı merkezi, bursa büyükşehir belediyesi iletişim, bursa büyükşehir belediyesi müşteri hizmetleri, bursa büyükşehir belediyesi telefon numarası, bursa büyükşehir belediyesi şikayet hattı, bursa büyükşehir belediyesi müşteri hizmetleri numarası, bursa büyükşehir belediyesi şikayet, bursa büyükşehir çözüm merkezi

Yorum Yap