Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi şikayet hattına erişebilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Çağrı Merkezi Numarası

Sigorta poliçelerinin ve hasar kayıtlarının tek bir bilgi merkezinde toplanması hedefiyle kurulan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi birden fazla iletişim kanalıyla hizmetinizdedir. Bu iletişim kanalları aracılığıyla yapabileceğiniz işlemler:

  • Hasar Tutanağı
  • Kaza Tespit Tutanağı
  • Belli sigortacılık faaliyetlerinin istatistikleri ve raporlamaları
  • Trafik Sigortası Teklifi

Online işlemler menümüzden ise eksper raporunuzu, eksper atama durumunu, poliçe durumu ve vefat edeni sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Çağrı merkezlerimiz aracılığıyla hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz sorununuz veya isteğinize göre sizi yönlendirmektedir. Çağrı merkezlerimiz dışında yazılı bir şekilde iletişim kurmak isterseniz sitemizde yer alan iletişim formunu doldurabilirsiniz. Formunuz incelendikten sonra temsilcilerimiz sizinle iletişim kurmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Müşteri Hizmetleri Numarası

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, sigorta sektörüne ait hizmetleri tek bir merkezde toplayarak isteyenlere veya ihtiyaç duyanlara güvenli bir şekilde sunmayı misyon edinmiş bir kurumdur. Kurumumuzun müşteri hizmetlerine ulaşmak için 11890 veya 0 850 277 60 60’ı arayabilirsiniz. 11890 ile müşteri hizmetlerimiz aracılığıyla; araç hasar sorgulama, araç detay sorgulama, kaskosuz dönem sorgulama ve değişen parça sorgulama gibi işlemleri yapabilirsiniz. 0 850 277 60 60 numaramız ise daha önce bahsetmiş olduğumuz diğer hizmetlerimiz hakkında size gerekli yardımı sunmak için vardır. Daha hızlı bir şekilde kaza tutanağı doldurmak için Mobil Kaza Tutanağı uygulamamızı indirebilirsiniz.

Öneri, istek ve şikayetlerinizi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi müşteri hizmetleri numarası üzerinden kolaylıkla iletebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

11890 numaramızda müşteri hizmetlerimize plaka veya şasi numarası bilgilerini verdiğiniz zaman istediğiniz işlem yapılacaktır. Bunun dışında SMS aracılığıyla da araç hasar sorgulama, araç detay sorgulama ve değişen parça sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne bağlı olan 5664 SMS servisi için plaka numarası veya şasi numarası bilgileri gerekmektedir. 0850 277 6060 ve 11890 ile müşterilerimizin işlemlerine göre ilgili numarayı araması, bu sayede daha hızlı bir şekilde müşteri hizmetlerimize bağlanması hedeflenmiştir.

Müşteri kitlesi büyüdüğü için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa sürede çözüm sunmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Şikayet Hattı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi hakkındaki şikayetlerinizi internet sitemizde bulunan iletişim formu ve 0850 277 6060 numaralı çağrı merkezimiz ile bize ulaştırabilirsiniz. İletişim formumuzda şikayetiniz için öncelikle TC kimlik numarası, acente levha numarası, eksper levha numarası veya broker ruhsat numarasından birini girmeniz gerekmektedir. Sonra konu başlığınızı seçip ad, soyadı, telefon ve e-posta bilgileriniz ile açıklamanızı yazınız. Son eklemek istediğiniz bir dosyanız varsa ekleyiniz ve gönderiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi çağrı merkezi numarasına 0850 277 60 60 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

İletişim

Adres: Nida Kule Göztepe İş Merkezi Merdivenköy Mah. Bora Sok. No:1 Kat: 20-21 34732 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0 850 277 60 60

İnternet sayfası üzerinden iletişime geçebileceğiniz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi iletişim formu kısmı da bulunmaktadır.

Taleplerinize ve sorunlarınıza en kısa sürede dönüş yapılarak sizlere her konuda destek veren Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sizlerin memnuniyetini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sistem üzerinden mail göndererek yardım talebinde bulunabileceğiniz gibi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi iletişim numarası üzerinden de erişim sağlayabilirsiniz.

Arama Terimleri: Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi iletişim bilgileri, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi telefon no, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi irtibat tel, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi canlı destek, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi müşteri temsilcisi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi şikayet hattı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi müşteri hizmetleri numarası, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi çağrı merkezi numarası, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi iletişim numarası, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi çağrı merkezi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi müşteri hizmetleri direk bağlanma

Yorum Yap