hometech-cagri-merkezi-numarasi

Hometech Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Hometech çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Hometech müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Hometech şikayet hattına erişebilirsiniz. Hometech müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hometech, bir Türk firması olan Aral A.Ş. tarafından 2004 yılında kurulmuş bilgisayar firmasıdır. Ülkemizin sayılı bilgisayar üreticilerinden birisi olan Hometech, uygun fiyat politikası ve birçok yerde düzenlenen kampanyalarla birlikte adını son zamanlarda duyurmayı başarmıştır. Bilgisayar ve tablet kategorisinde ülkemizin en çok tercih edilen üç markasından birisi olmuştur.

Hometech Çağrı Merkezi Numarası

Son dönemlerde oldukça yükselişe geçen bir marka olan Hometech, tablet ve bilgisayar gibi seçenekleri ile pek çok insanın hayatına giren bir yerdedir. Bu yükseliş ile paralellik gösteren müşteri hizmetleri de, markanın beraberinde getirdiği detaylar arasındadır. Sizler de marka ile alakalı dile getirmek istediğiniz her detaya ilişkin bildirimi, çağrı merkezi ile yapabilirsiniz. Bir fikir, öneri, tavsiye niteliğindeki değerlendirmelerin yanı sıra herhangi bir konu ile alakalı, firmayı ilgilendiren bir şikayet ya da memnun olunmayan bir durumu da yine bu çerçevede direkt olarak sunabilirsiniz. Çağrı merkezi, müşteri hizmetlerinin en temel noktalarından bir tanesi olarak yerini almaktadır.

Hometech çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Hometech Müşteri Hizmetleri Numarası

Hometech markası ile iletişim kurmak istiyorsanız ve herhangi bir detay ile alakalı bilgi almak dileği içerisinde iseniz, müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz. Markaya ilişkin müşteri ilişkilerine bağlanmak için; 0850 622 77 20 numaralı telefonu direkt olarak kullanabilirsiniz. Bu telefon aracılığı ile ilgili müşteri temsilcisine bağlanabilir ve sorununuz her ne ise bunu doğrudan o kişiye iletebilirsiniz. İlgili ve alanında bilgili müşteri temsilcileri sayesinde sizler de herhangi bir marka ile alakalı probleminize çözüm bulabileceksiniz. Türkiye’nin neresinden olursanız olun, bu numara üzerinden marka ile iletişime geçebilirsiniz.

Öneri, istek ve şikayetlerinizi Hometech müşteri hizmetleri numarası üzerinden kolaylıkla iletebilirsiniz.

Hometech; Notebook, 2 in 1, Mini PC, Tablet gibi ürün gruplarından üretimler gerçekleştirip satışını yapmaktadır. Birçok yerde kampanyalı olarak ürünleri satışa sunulmaktadır. Fiyat performans ürünü olarak değerlendirilen Hometech’in müşteri memnuniyeti oldukça iyidir.

Hometech Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Hometch markasına ait doğrudan bir hizmet sağlamak istiyorsanız, müşteri hizmetleri kısmından iletişime geçebileceğinizi söylemiştik. Ancak bazı yoğun çalışmalardan dolayı, direkt olarak hatta bağlanmak mümkün olmayabiliyor. Firmaya doğrudan bağlanmak için bir süre daha hatta beklemenizi öneririz. Dilerseniz de https://www.hometech.com.tr/iletisim-bilgileri linki üzerinden de online bir platformda firma ile iletişime geçip, formu doldurabilirsiniz. Bu sayede de şikayetiniz, ilgili birime iletilecektir.

Müşteri kitlesi büyüdüğü için Hometech müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa sürede çözüm sunmaktadır.

Hometech’in 0850’li bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu çağrı merkezi aracılığıyla Hometech ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir, teknik destek alabilir, size yakın satıcıyı öğrenebilir; istek, soru, öneri ve görüşlerinizi bu hat üzerinden bildirebilirsiniz. Ayrıca teknik destek ve servise gönderdiğiniz ürünün durumu hakkında aşağıdaki bağlantı üzerinden yardım alabilirsiniz.

Hometech Şikayet Hattı

Hometech firmasına ait şikayetlerinizi iletmek isterseniz de yine müşteri hizmetleri numarasını aktif olarak kullanabilirsiniz. 0850 622 77 20 numaralı hat üzerinden de şikayetinizi dile getirebilir ve geri dönüşünü de alabilirsiniz. Sadece şikayet için değil, öneri ya da talepleriniz için de bu hattı kolaylık ile kullanabilir, firma ile iletişime en doğru ve sağlıklı yoldan geçebilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Hometech müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Hometech şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Hometech Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

0850 622 77 20

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. Hometech çağrı merkezi numarasına 0850 622 77 20 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

İletişim

Merkez Ofis
Adres İrtibat : Beşyol Mah. Akasya Sok. No:14 Florya / Küçükçekmece / İstanbul
Telefon Numarası : +90 212 602 27 25
Müşteri Hizmetleri İletişim : 0850 622 77 20
Faks Hattı : +90 212 602 27 22

Fabrika / Lojistik / Teknik Servis
Adres Bilgisi : Beşyol Mah. Akasya Sok. No:14 Florya / Küçükçekmece / İstanbul
Telefon No : +90 212 630 80 20
Müşteri Hizmetleri İrtibat Hattı : 0850 622 77 20
Faks İletişim : +90 212 630 90 15

Arama Terimleri: Hometech iletişim bilgileri, Hometech telefon no, Hometech irtibat tel, Hometech canlı destek, Hometech müşteri temsilcisi, Hometech şikayet hattı, Hometech müşteri hizmetleri numarası, Hometech çağrı merkezi numarası, Hometech iletişim numarası, Hometech çağrı merkezi, Hometech müşteri hizmetleri direk bağlanma

9 Yorum

  1. sami ertek 27 Şubat 2018
    • Yönetici 27 Şubat 2018
  2. Savaşçı 7 Mart 2018
  3. Savaşçı 7 Mart 2018
  4. fatih şahin 3 Nisan 2018
  5. Mustafa 21 Nisan 2018
  6. Murat 4 Eylül 2018
  7. Ali 12 Ocak 2019
  8. Tolga 4 Mart 2019

Yorum Yap