evkur-cagri-merkezi-numarasi

Evkur Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Yazıyı Oyla

Önceden adı Murat Halı Mağazası olan ve 1994 yılında Evkur olarak isim değişikliğine uğrayan mağaza konsept olarak da değişmiştir. Günümüzde 30 tanesi İstanbul’da olmakla beraber 56 tanesi Türkiye’de çeşitli il ve ilçelerde yani toplamda 86 mağazası bulunmaktadır.

Yerli yabancı ürünlerin bulunduğu Evkur her markadan cep telefonu, bilgisayar, elektronik, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri, ısıtma-soğutma, spor aletleri, çelik, zücaciye, porselen, ev tekstili, halı, mobilya, kozmetik ve iç giyim ürünlerini bünyesinde satışa sunmaktadır.

Çeşitli ödeme olanakları sunan Evkur nakit, kredi kartı ve bir de peşinatsız kredi kartsız sözleşmeli taksit kabul etmektedir. Kolay ödeme seçenekleri ile cazip gelen Evkur’da her türlü ihtiyacınızı karşılamanız için düşünülmüş, tasarlanmış, geliştirilmiş olması büyümelerine kolaylık sağlamış ve günümüzde en büyük mağazalar zinciri olmasına olanak vermiştir.

Özellikle evlenecek çiftlerin ilgisini çeken ödeme seçenekleri evlerini kurarken ilk aklına gelen yer olmaktadır Evkur. Hala büyümekte ve gelişmekte olan Evkur sizlere hizmetin en iyisini vermek için çağrı merkezi birimi sorularınızı cevaplamaktadır.

Evkur Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
0212 473 46 46

İnternet üzerinden ulaşmak isterseniz aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.
Evkur İletişim Formu

Arama Terimleri: evkur iletişim bilgileri, evkur telefon no, evkur irtibat tel, evkur canlı destek, evkur müşteri temsilcisi, evkur şikayet hattı, evkur müşteri hizmetleri

73 Yorum

  1. Yeşim Köklemez 3 Mart 2018
  2. OSMANİYE ÖZÇUKUROVA YAPI DENETİM LTD.ŞTİ. 17 Mart 2018
    • Yönetici 22 Mart 2018
  3. Ayse sengelen 19 Mayıs 2018
  4. İsimsiz 30 Mayıs 2018
  5. Neslişah Manas =Şeyda Yaver 3 Ağustos 2018

Yorum Yap