Armine Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası | Müşteri Hizmetleri

Armine Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Armine Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Armine, 1994 yılında İstanbul’da kurulmuş bayan giyim markasıdır. Tüm ürünlerini kendisi tasarlayıp, üretmektedir. Ardından müşterilerine sunmaktadır. Armine, toplamda 32 şubesi ile müşterilerine hizmet vermektedir. Genellikle tesettür bayan giyimine göre ürünler sunmaktadır.

Türkiye’nin en çok satan eşarp markası Armine olmuştur. Güncel modaya uygun tasarımları, ekonomi dostu fiyatları ve müşteri memnuniyetine dayanan genel satış politikası ile ülkemizin en gözde markalarından birisi olmuştur. Armine’de bulunan genel ürün kategorileri şu şekildedir; Şal, Eşarp, Pardesü, Kap, Ferace, Elbise, Tunik, Yelek, Gömlek & Bluz, Etek, Pantolon, Ceket, Triko, Penye, Takım, Abiye, Çanta, Cüzdan, Kolonya, Eşarp Mıknatısı, Eldiven.

Armine’nin haftaiçleri ulaşabileceğiniz 444’lü bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu çağrı merkezi aracılığıyla internet üzerinden yapmış olduğunuz alışverişler hakkında bilgi alıp sorularınızı sorabilir, mağazadan satın almış olduğunuz ürünler hakkında bilgi alabilir, iade ve değişim kurallarını öğrenebilir; istek, soru, öneri ve görüşlerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.

Armine Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
444 41 47

Arama Terimleri: armine iletişim bilgileri, armine telefon no, armine irtibat tel, armine canlı destek, armine müşteri temsilcisi, armine şikayet hattı

Cevapla