vakif-katilim-cagri-merkezi-numarasi

Vakıf Katılım Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Vakıf Katılım çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Vakıf Katılım müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Vakıf Katılım şikayet hattına erişebilirsiniz. Vakıf Katılım müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası A.Ş. 2016 yılında T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II.Bayezid) Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han (I.Mahmut) Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel (II.Mahmut) Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı’nın hisseleriyle kurulmuş bir bankadır.

Vakıf Katılım Bankası, yüzyıllardır süregelen vakıf kültürüne dayanarak müşterilerine faizsiz banka hizmeti sunmaktadır.

Vakıf Katılım Çağrı Merkezi Numarası

2015 tarihinde anonim şirketi olarak kurulmuştur. Katılım bankacılığının yeni üyelerinden olan Vakıf Katılım, Vakıf kültürünün bir kurumu olarak faaliyet sürdürmektedir. Faizsiz bankacılık ilkeleriyle çalışmalarını sürdürmekte tüm topluma yardımcı olmaktadır. Vakıf kültürüyle katılım bankacılığın büyümesini ve gelişmesini sağlamaktadır. Ekip çalışması, müşteri memnuniyeti, güven, yenilikçilik bankanın üstünde durduğu önemli değerlerdir. Vakıf Katılım çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Vakıf Katılım Müşteri Hizmetleri Numarası

Vakıf Katılım, müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutarak kalitesini artırmaktadır.  Tüm sorunların çözümü için müşteri temsilcisi çağrı merkezi numarası aranabilir. Türkiye’nin en büyük katılım bankalarından olan Vakıf Katılım, kredi kartı işlemleri, kredi işlemleri, tüm bankacılık işlemleri 444 44 77 numaralı çağrı merkezi numarasından aranır.  Müşteri memnuniyetinin gereği olarak müşteriyi ön plana alarak kalitesini artırarak hizmet vermektedir. Çağrı merkezi numarası arandığında tüm işlemlerde yardımcı olunan müşteri temsilcisiyle karşılaşılır. Kalite standartları gereği görüşme kayıt altına alınıp müşterilere daha iyi hizmet vermek adına kullanılır. Öneri, istek ve şikayetlerinizi Vakıf Katılım müşteri hizmetleri numarası üzerinden kolaylıkla iletebilirsiniz.

Vakıf Katılım Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Vakıf Katılım, ürün ve hizmetlere ilişkin tüm sorunlarla internet sitesinde, telefon bankacılığında, mobil bankacılığıyla hizmet veriyor. Kredi kartı işlemleri, kredi işlemleri,  diğer bankacılık işlemlerinin tamamını telefon bankacılığıyla yapılabilir. Telefon bankacılığında müşteri temsilcisiyle görüşme yapmak için sıra beklememek için 444 44 77 ya da 0 850 202 12 02 aranır. Çağrı merkezi numarası aranarak kolaylıkla müşteri temsilcisiyle görüşme yapılabilir. Ayrıca bankanın sosyal medya hesaplarından da iletişim kurulabilir. Müşteri kitlesi büyüdüğü için Vakıf Katılım müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa sürede çözüm sunmaktadır.

Vakıf Katılım Şikayet Hattı

Vakıf Katılım’ın hedefi müşterilerine kaliteli bir hizmet sunmaktadır.  Bunun için müşterilerden gelen her türlü şikayet, öneri ve memnuniyeti önemser. İnternet sayfasına girilerek online müşteri iletişim formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra her türlü şikayet, istek ve öneriler yapılabilir. İletişim formunda kişisel bilgiler ve iletişim adresleri yazılarak mesaj iletilir. Banka konuyla ilgili iletişim kanallarıyla geri dönüş yaparak dönüş yapılır. Ayrıca e-posta adresi üzerinden de iletişim kurulabilir. vakıfkatilimbankasi@hs03.kep.tr e- posta adresi üzerinden banka ile istek, öneri ve şikayetler bildirilebilir. Sosyal medya hesapları Facebook ve Twitter ile de banka ile iletişime geçilebilir.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Vakıf Katılım müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Vakıf Katılım şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası’nın 0850’li bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Çağrı merkezine 7 gün 24 saat her yerden ulaşabilirsiniz. Bu çağrı merkezi aracılığıyla kayıp/çalıntı kart işlemleri, şüpheli işlemler, tüm bankacılık ve kart işlemleri, kampanyalar hakkında bilgi  almak gibi tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0850 202 1 202

Arama Terimleri: vakıf katılım bankası iletişim bilgileri, vakıf katılım bankası telefon no, vakıf katılım bankası irtibat tel, vakıf katılım bankası canlı destek, vakıf katılım bankası müşteri temsilcisi, vakıf katılım bankası şikayet hattı, vakıf katılım müşteri hizmetleri numarası, vakıf katılım çağrı merkezi numarası, vakıf katılım iletişim numarası, vakıf katılım çağrı merkezi, vakıf katılım müşteri hizmetleri direk bağlanma

Yorum Yap