starbucks-çağrı-merkezi-iletişim

Starbucks Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Starbucks çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Starbucks müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Starbucks şikayet hattına erişebilirsiniz. Starbucks müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kahve denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisi olmayı başaran Starbucks, 1971 yılında ilk olarak Seattle’da açılan ilk mağazayla Yiyecek&İçecek sektöründeki serüvenine başladı. Bu serüven, daha sonra mağazalar zinciri haline geldi ve dünyaya yayıldı. Starbucks’ı kuran isimler Jerry Baldwin, Gordon Bowker ve Zev Siegl’dır. Taze kavrulmuş ve özenle seçilmiş kahve çekirdeklerini müşterilerine ilk mağazasında sunmaya başlayan Starbucks’ın hikayesi bir kahve satışıyla değişti. 1981 yılında Howard Schultz isimli bir adam Seattle’da ki mağazadan içeri girdi ve bir fincan Sumatra satın aldı. Bu fincan, Starbucks’ı değiştiren etken oldu. Şuan ki Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Howard Schultz, bu kahveyi içtikten bir yıl sonra Starbucks’a katıldı. 1983 yılında ise Howard Schultz, farklı kahveleri yerlerinde tatmak için İtalya’ya yolculuğa çıktı. İtalya’da Espresso’yu deneyimleyen Schulz, İtalyanların kahveye olan aşklarına hayran kaldı. İtalyanların kahve ve kafe kültürünü, Amerika Birleşik Devletleri pazarına sunmak isteyen Schultz, burada edindiği tecrübelerle Starbucks’ın temelini oluşturdu. Schultz, lezzetli bir kahveden öte insanlara deneyim yaşatmak istiyordu. Bu deneyim, sevdiklerinizle sohbet ederken tadına doyamayacağız bir kahveden ötesiydi.

Starbucks Çağrı Merkezi Numarası

Dünya’nın tanıdığı ve bildiği küresel çapta gelir elde eden kahve markası Starbucks ülkemizde de oldukça fazla kitleye sahip olmaktadır. Hemen her ilde şubesi bulunan dev markanın büyükşehirlerde birden fazla zincir mağazası olmaktadır. Hem kahve ürünleri hem de oturma alanları gelen müşteriler tarafından büyük beğeni topladığı için müşteri sayısı her geçen gün artmaktadır.

Starbucks çağrı merkezi numarası 444 47 49 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bu dev markanın kafesine oturup o lezzetli kahvelerden içilebileceği gibi artık o kahvelerden içmenin bir alternatifi daha bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda markaya ait kahveler cam şişelerde de satışa sunulmuştur. Bu kahve ürünü birçok anlaşmalı büyük market zincirlerinde tezgâhlarda yerini almaktadır. Geniş ve git gide çoğalan kitlesi ile dünya markaları arasında yer alan kahve markasının edindiği çağrı merkezi numarası üzerinden de müşteriler ile iletişime geçmek mümkün.

Starbucks Müşteri Hizmetleri Numarası

Çağrı merkezi müşteri hizmetleri numarası üzerinden markaya ait ürünler hakkında bilgi alınabilir veya kafe hizmeti hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. Yaşanılan bir sorun veya bildirilmesi gereken herhangi bir husus olduğu zamanda da müşteri hizmetleri numarası üzerinden iletişime geçilebilmekte ve müşteri temsilcileri ile görüşme sağlanabilmektedir. İletişime geçmek ve görüşme sağlamak için aramanız gereken numara 444 47 49 şeklindedir. Ayrıca numara ile iletişime geçmenin yanı sıra infostarbucks-tr@alshaya.com adresi üzerinden de yetkili kişiler ile iletişime geçmek oldukça mümkün.

Starbucks müşteri hizmetleri numarası 444 47 49 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

İnsanların ev ve iş hayatları arasında 3. Durakları olacak, kahve deneyimleyebilecekleri bir kafeydi. Schultz, bu kez daha büyük atılımlar yapmaya karar verdi. Il Giornale’de yeni bir mağaza açmak isteyen Schultz, kısa bir süreliğine Starbucks bünyesinden ayrıldı. 1987 yılının Ağustos ayında, yerel girişimcilerin yardımları ile birlikte Starbucks’ı satın aldı ve şirkete geri döndü. Seattle, Pike Palace’da meyve ve sebze tezgahlarının yanına dizilmiş kafeler arasında açılan ilk Starbucks’ın isim hikayesi Moby Dick kitabından ilham alınıyor. 1971 yılında Yazar Gordon Bowker, Tarih Öğretmeni Zev Siegl ve İngilizce Öğretmeni Jerry Baldwin yeni açacakları kafeye koyacakları isim konusunda bir sıra dışılığa imza attılar. Herman Melville tarafından yazılan roman “Moby Dick” kitabında geçen “Pequod” isimli geminin ikinci kaptanı Starbucks’ı isim olarak seçtiler. İlk başta, Pequod isminde karar kılan 3 kafadar daha sonra fikir değiştirerek Starbucks’da karar kıldı. Starbucks’ın logosunda bulunan sembolün anlamı ise Yunan Mitolojisinde “gemicileri baştan çıkartan denizkızı” anlamına geliyor.

Starbucks Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Çağrı merkezi müşteri hizmetleri numarasına arama yapılacağı sırada direkt bağlanma olanağından faydalanmak için yapılması gereken; arama yapıldığı esnada anlatılacak olan durumu, alınmak istenilen bilgiyi doğru bir dil ile aktarmak gerekmektedir. Daha sonrasında ise direkt bağlanma fırsatı elde edebilir ve iletişime daha hızlı bir biçimde geçilebilmektedir.

Starbucks müşteri hizmetlerine direk bağlanma 444 47 49 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde, ülkemizde dahil olmak üzere insanlar bir yerlerde kahve içmeye karar verdiklerinde ilk tercihlerinden birisi Starbucks oluyor. Bunun sebebi yıllar öncesine dayanan birikim, tecrübe ve kahve konusunda müşterilerine sunduğu farklı lezzetler. Çeşitlilik, Starbucks kahveleri için en ayrılmaz parça. Birçok farklı kahve çeşidi, yumuşak ve sert içimleri ile birlikte sunan Starbucks, müşterilerine sıradan bir kahveden ziyade damak zevklerine hitap edecek bir deneyim sunuyor. 30 Mart 1971’den bugüne her geçen saniye, hızla ve gelişerek büyüyen Starbucks; dünya üzerinde 65 ülkede 21.000’den fazla mağazasıyla hizmet veriyor. Bir ilginç anekdot ise, Starbucks’ın kahve ve kafe konseptini aldığı ülke olan İtalya’da Starbucks bulunmuyor.

Starbucks Şikayet Hattı

Müşteri hizmeteri numarası olan 444 47 49 numarası üzerinden şikayet hattı ile de iletişime geçilebilmektedir. Bu numara üzerinden markaya ait birçok ürün ve hizmetler hakkında bilgi alınabileceği gibi, şikayet edilecek durumun bildirilmesi de mümkündür. Telefon numarasının yanı sıra infostarbucks-tr@alshaya.com mail adresi üzerinden de sorun yaşanılan durum bildirilebilmekte ve müşteri temsilcisi ile görüşme sağlanabilmektedir.

Starbucks’ın 444’lü müşteri hizmetleri numarası ve mail adresi bulunmaktadır. Bu iletişim bilgilerinden irtibata geçerek Starbucks’la ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Starbucks Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Starbucks Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
444 47 49

Starbucks E-mail Adresi
infostarbucks-tr@alshaya.com

Starbucks Merkez Şubesi
Adres      : Saray Mah. Site Yolu Sok. Anel Plaza No: 5/4 Zemin Kat Ümraniye/İstanbul
Telefon   : 0216 999 72 00

Starbucks şikayet hattı 444 47 49 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Starbucks müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Starbucks şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Starbucks Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

444 47 49

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. Starbucks çağrı merkezi numarasına 444 47 49 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

Arama Terimleri: Starbucks iletişim bilgileri, Starbucks telefon no, Starbucks irtibat tel, Starbucks canlı destek, Starbucks müşteri temsilcisi, Starbucks şikayet hattı, Starbucks müşteri hizmetleri numarası, Starbucks çağrı merkezi numarası, Starbucks iletişim numarası, Starbucks çağrı merkezi, Starbucks müşteri hizmetleri direk bağlanma

One Response

  1. emlak tv 17 Eylül 2021

Yorum Yap