qnbfinansbank-cagri-merkezi-numarasi

QNB Finansbank Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

QNB Finansbank çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde QNB Finansbank müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden QNB Finansbank şikayet hattına erişebilirsiniz. QNB Finansbank müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

1987 yılından bu yana ülkemizde bankacılık sektöründe önemli yer edinen QNB Finansbank, birçok yatırımcıya uygun faiz avantajlarıyla ve müşterilerine en uygun fırsatlarıyla hizmet veriyor.

QNB Finansbank Çağrı Merkezi Numarası

Finansbank A.Ş, 26 Ekim 1987 tarihinde Hüsnü Özyeğin’in önderliğinde kurulmuştur. Gerek kurucusu gerekse lider kadrosuyla o dönem kurulan bankalardan temel felsefe ve bankacılığa bakış açısıyla ayrışmış; profesyonel bankacıların hayata geçirdiği, akıllı bankacılığın icra edildiği bir başarı öyküsüne dönüşmüştür. 2016 yılının Haziran ayında Orta Doğu ve Afrika bölgesinin lider finansal kuruluşu olan Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group) tarafından satın alındıktan sonra QNB Finansbank adını almıştır. Banka olarak siz değerli müşterilerimize mümkün olan en iyi hizmeti sunacağımızın sözünü veriyoruz. QNB Finansbank çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Müşterilerimizin fikirleri ve talepleri doğrultusunda kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla herhangi bir konudaki soru görüş ve önerileriniz için kolay bir şekilde bizimle iletişime geçebilir, fikirlerinizi bizlere kolaylıkla iletebilirsiniz. Fikirleriniz bizim için değerlidir. Herhangi bir konuda yaşayabileceğiniz sorunları çözebilmek adına çağrı merkezlerimiz her daim hizmetinizdedir.

QNB Finansbank Müşteri Hizmetleri Numarası

QNB Finansbank bünyesinde sizlere hizmet veren müşteri temsilcilerimiz; sizi dinler ve anlar, size özel çözümler sunar, sorunlarınıza çözüm üretir, iyi günde de kötü günde de yanınızda olur, ürün ve işlem ücretlerinde şeffaftır. Dolayısıyla her türlü fikre açık bir yapıya sahiptir. Herhangi bir konuda yaşadığınız bir sıkıntı veya bir talebiniz olması durumunda bizimle iletişime geçebilir ve sorunlarınıza hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz. Fikirlerinizi paylaşmak, memnuniyetinizi veya şikayetinizi iletmek adına 0850 222 2 900 numaralı Finansçı Sizi Dinliyor hattımızı arayarak fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Hizmet kalitesini artırmak adına, yapılan tüm görüşmeler kayıt altına alınmakla beraber, kişisel bilgileriniz, ilgili kanun kapsamında koruma altındadır. Öneri, istek ve şikayetlerinizi QNB Finansbank müşteri hizmetleri numarası üzerinden kolaylıkla iletebilirsiniz.

QNB Finansbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

QNB Finansbank müşteri hizmetlerine direkt bağlanmak için, sesli yanıt sistemine müşteri temsilcisine direkt bağlanmak istediğinizi ifade ederek bu hizmete çabuk bir şekilde ulaşmanız mümkündür.  Bu sayede sorunlarınıza en kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.Eğer sesli yanıt sistemini kullanmayıp direk müşteri temsilcisine bağlanmak isterseniz çağrı merkezini aradıktan sonra sırasıyla şu numaraları tuşlayınız; “4-2-6-2”

Müşteri kitlesi büyüdüğü için QNB Finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa sürede çözüm sunmaktadır.

QNB Finansbank Şikayet Hattı

QNB Finansbank şikayet hattı, siz değerli müşterilerimizin, bankamızdan almış olduğunuz herhangi bir hizmet kapsamında yaşayabileceğiniz aksaklıkların en kısa sürede bizlere ulaştırabilmenize olanak sağlayan ve bu sayede hızlı çözüm yolları bulunabilmesi adına hizmet veren bir birimdir. Bizlere iletmek istediğiniz her türlü mesajınızı qnbfinansbank.com/bize-ulasin/bize-ulasin adresine iletebilir veya 0850 222 2 900 numarasını arayarak ifade edebilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen QNB Finansbank müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri QNB Finansbank şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

QNB Finansbank diğer bankalara benzer olarak sesli yanıt sistemiyle siz müşterilerin sorunlarına cevap veriyor. Müşteri temsilcisine bağlanmadan bile birçok işleminizi kolayca halledebileceğiniz sistemden 7/24 faydalanabiliyorsunuz. Kayıp/çalıntı kart bildirimi, kredi başvurusu, kredi kartı borç öğrenme, kredi kartı başvurusu ve daha onlarca çözüm sunuyor.

QNB Finansbank Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
0850 222 0 900

Ayrıca şikayet öneri ve sorularınızı iletişim formuna bildirebilir, yanıt alabilirsiniz.
QNB Finansbank İletişim Formu

Arama Terimleri: qnb finansbank iletişim bilgileri, qnb finansbank telefon no, qnb finansbank irtibat tel, qnb finansbank canlı destek, qnb finansbank müşteri temsilcisi, qnb finansbank şikayet hattı, qnb finansbank müşteri hizmetleri, qnb finansbank müşteri hizmetleri numarası, qnb finansbank çağrı merkezi numarası, qnb finansbank iletişim numarası, qnb finansbank çağrı merkezi, qnb finansbank müşteri hizmetleri direk bağlanma

One Response

  1. AYDIN DEMİREL 15 Haziran 2022

Yorum Yap