HSBC Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası | Müşteri Hizmetleri

HSBC Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

HSBC Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

HSBC yani The Hongkong and Shanghai Banking Corporatio İngiltere merkezli bir bankadır. Ülkemizde faaliyetlerine 1990 yılında başlamıştır. HSBC’nin merkezi İstanbul’dadır. Ülkemizde birçok kişi tarafından kullanılan ve sevilen bankalardan birisidir.

HSBC, bireysel ve kurumsal olarak bankacılık hizmetleri vermektedir. Genel olarak bahsedecek olursal; kredi kartları, mortgage, kredi, sigorta, bireysel emeklilik, işletme sermayesi, büyüme, ödemeler, yatırımlar ve risk yönetimi gibi hizmetler vermektedir. Yaptığı kampanya ve müşteri odaklı politikası ile sevilmektedir.

HSBC’nin bireysel ve kurumsal bankacılık olarak iki ayrı 0850’li çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu çağrı merkezleri aracılığıyla tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilir, kayıp/çalıntı kart bildirimi, kredi kartı borç sorgulama, ödemeler gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

HSBC Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0850 211 0 111 (Bireysel)
0850 211 0 424 (Kurumsal)

Arama Terimleri: hsbc iletişim bilgileri, hsbc telefon no, hsbc irtibat tel, hsbc canlı destek, hsbc müşteri temsilcisi, hsbc şikayet hattı

Cevapla