aski-cagri-merkezi-numarasi

ASKİ Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

ASKİ çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde ASKİ müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden ASKİ şikayet hattına erişebilirsiniz. ASKİ müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

ASKİ, 1987 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. Ankara’nın tüm ilçelerine, merkezlerine, köylerine su hizmeti vermektedir. ASKİ’nin toplamda 2.176.905 abonesi bulunmaktadır.

ASKİ’nin, tüm abonelikle ilgili işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebildiğiniz online işlem merkezi bulunmaktadır. Üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra online işlemler bölümünden fatura detaylarınızı görebilir, hızlıca faturanızı ödeyebilir, abonelik numarası, tesisat numarası gibi bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

ASKİ Çağrı Merkezi Numarası

Ankara su ve kanalizasyon idare (ASKİ) genel müdürlüğüne bağlı olarak çalışmalara başlamış olan müşteri hizmetleri sizin için hep yanınızdadır. Başkentimiz olan Ankara’da bulunan mevcut vatandaşlarımızın talep sayısının artmasına bağlı olarak çalışan sayımızı arttırmış bulunmaktayız. Yeni çalışanlarımızla beraber 31 çalışan sayısına ulaşmış olup servis personellerimizin kapasitesini arttırmış bulunmaktayız. 7/24 çalışmalara başlayarak başkentimizde çıkabilecek bütün su ve kanalizasyon problemleri için hazır bulunmaktayız. Bayramlarda, tatillerde ve buna benzer hiçbir özel günde durdurmak bilmeksizin çalışmalara devam ediyoruz. ASKİ çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Son yıllarda insanların teknoloji konuşan ilerlemesi ve gelişmeler kaydetmesi ile yeni bir çağ başladı. Bu çağa ayak uydurarak size rahat ve konforlu bir hayat için bizde bir uygulama yaptık. Telefonunuza indirip kurduğunuzda bu uygulama sayesinde kartlı sistemlerde rahat bir kullanım amaçladık. Uygulamamızın ücretsiz oluşu da devletimizin vatandaşı için her daim arkasında olduğunu gösteriyoruz.

ASKİ Müşteri Hizmetleri Numarası

Daha geniş kapasite sayımızla artık telesekreterde bekleme devrini bitiriyoruz. Müşteri hizmetlerindeki çalışanlarımızla konuşma süresinde bile yeterli teknolojilerimiz ve adres hakimiyetimiz sayesinde 2 dakika içinde sorunun yerini anlayarak kısa sürede hizmete geçiyoruz. Kaydedilen verilere göre en uzun konuşmamızın süresi ise sadece 7 dakika sürmüştür. 616 10 00 numaralı hattımızı arayarak Ankara’daki bütün konumlarda bulunan sorunlara çözüm getirebilirsiniz. Öneri, istek ve şikayetlerinizi ASKİ müşteri hizmetleri numarası üzerinden kolaylıkla iletebilirsiniz.

ASKİ Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

ASKİ, telesekreter ile gereksiz tuşlama yaparak siz kıymetli vatandaşlarımızın değerli vaktini boşa harcamadan hızlı bir şekilde arama yapabilmeniz için elinden geleni en iyisi şekilde yapmaktadır. Size belirttiğimiz numaralı hattı arayarak size 1 basmanız karşılığında kartlı sayaç işlemelerine girersiniz. Tuşlama yapmadan kısa bir süre beklemeniz halinde ise sizi müşteri hizmetleri çalışanlarımızdan birine direk bağlamaktadır. Müşteri kitlesi büyüdüğü için ASKİ müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa sürede çözüm sunmaktadır.

ASKİ Şikayet Hattı

Başkentte yerleşke göstermekte olan vatandaşlarımız için en iyi yaşam koşullarını sağlamak için bütün olanaklarını kullanan ASKİ bir başka iletişim şekli olarak da mail üzerinden ulaşım imkanı sağlamaktadır. 7/24 çalışan servisimiz mail atmanız ile de size daima dönüş yapacaktır. %20bilgiedinme@aski.gov.tr mail adresimize mail atarak bize her daim her koşulda iletişim kurabilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen ASKİ müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri ASKİ şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

İLETİŞİM BİLGİSİ

Adres:Hacı Bayram mahallesi Kazım Karabekir Caddesi No:70 06050 ALTINDAĞ/ANKARA

Mavi Masa Çağrı Merkezi: 153
Santral: 0312 6161000

Email: bilgiedinme@aski.gov.tr

ASKİ’nin 7 gün 24 saat ulaşabileceğiniz arıza ve kesinti bildirimleri için kullanabileceğiniz 3 haneli çağrı merkezi numarası bulunmaktadır. Ayrıca Mavi Masa ihbar hattını kullanarak anlık su arıza ve kesintilerinizi hızlıca bildirebilirsiniz. Ayrıca üyelik işlemlerini kullanmadan anında faturanızı ödemek isterseniz de aşağıdaki bağlantıdan fatura ödeme sayfasına ulaşabilirsiniz.

ASKİ Fatura Tahsilatı

ASKİ Online Arıza Bildir

ASKİ Online İşlemler Merkezi

ASKİ Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0312 616 10 00 (Tüm Türkiye’den ulaşabileceğiniz santral numarası.)
185

Arama Terimleri: aski iletişim bilgileri, aski telefon no, aski irtibat tel, aski canlı destek, aski müşteri temsilcisi, aski şikayet hattı, aski müşteri hizmetleri numarası, aski çağrı merkezi numarası, aski iletişim numarası, aski çağrı merkezi, aski müşteri hizmetleri direk bağlanma

One Response

  1. Refik Canpolat 21 Nisan 2021

Yorum Yap