Patos Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Patos Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Patos çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde Patos müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Patos şikayet hattına erişebilirsiniz. Patos müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Patos Çağrı Merkezi Numarası

Patos, Doğuş Gıda bünyesinde bulunan bir cips markasıdır. Doğuş Gıda 1985 yılında Rize’de kurulmuştur. Şirketin kurucuları Rizeli iki kardeş olan Süleyman ve Alpaslan Karakan’dır. Şirket ilk olarak dökme çay ile üretime başlamıştır. Zamanla portföyünü genişleterek poşet çay, yeşil çay ve bitki meyve çayları da üretmeye başlamıştır. Daha sonraları ise gıda sektöründe yatay büyümeyi hedeflemiş ve çay grubuna ek başka ürünler de üretmeye başlamışlardır. Şeker, domates salçası ve cips kategorileri bu ek ürünlerdendir.

Marka ile ilgili herhangi bir sorun yaşamanız durumunda marka adına açılmış olan sosyal medya hesapları aracılığı ile sorunuzu iletebilirsiniz. Markanın Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesapları bulunmaktadır. Ayrıca marka ile ilgili Doğuş Yiyecek ve İçecek şirketi ile de iletişime geçebilirsiniz. Bu şirketin genel müdürlüğü ile iletişime geçmek için +90 216 587 53 00 numaralı telefonu kullanabilirsiniz. Tüketici Danışma Hattına ulaşabilmek için hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında 444 97 53 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ayrıca mail yoluyla iletişim kurmak isterseniz info@doguscay.com.tr mail adresine yazabilirsiniz.

Patos çağrı merkezi numarası 444 97 53 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Patos Müşteri Hizmetleri Numarası

Markanın çeşitli tatlara sahip ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlere birçok market veya online satış yapan e-ticaret siteleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Ürünlerle ilgili bir sorunla karşılaştığınızda marka adına kurulan sosyal medya hesapları aracılığıyla ilgili kişilere durumu iletebilirsiniz. Markanın Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesapları bulunmaktadır. Ek olarak markayı bünyesinde bulunduran Doğu Yiyecek ve İçecek şirketi ile de iletişime geçebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Tüketici Danışma Hattına ulaşmalısınız. Tüketici Danışma Hattı numarası 444 97 53’tür. Bu numara sadece hafta içleri 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu numaraya ek olarak şirketin mail adresine de ulaşabilirsiniz. Şirketin mail adresi ise info@doguscay.com.tr adresidir. Bu iletişim kanallarına ulaşmanız durumunda sizinle kısa sürede iletişime geçilmektedir.

Patos müşteri hizmetleri numarası 444 97 53 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Patos Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Doğuş Gıda bünyesinde bulundurduğu cips markalarının sahibi olan Kraft Gıda’nın hisselerinin tamamını satın almıştır. Bu sayede cips sektörüne girme hedefini de gerçekleştirmiştir. Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde kurmuş olduğu fabrika ile Türkiye’nin en modern cips fabrikalarından biri unvanını da almayı başarmıştır. Satın alma sonrası Aksaray’da kurulmuş olan fabrikada cips üretimi yapılmaya başlanmıştır.

Cips markasına Türkiye’nin her yerinden ulaşabilmek mümkün. Çoğu markette markanın çeşitli türdeki cipsleri bulunmakta. Ayrıca internetten de markanın ürünlerine erişebilmek mümkün. Marka değişik tatlarda ürettiği cipsleri ile adından bahsettirmektedir. Çiğ köfte tadındaki cipsi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Ayrıca muadili markalarına kıyasla daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Ürünle ilgili bir sorun yaşamanız durumunda ise müşteri hizmetleri ile görüşebilir ve sorununuzu kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Patos müşteri hizmetlerine direk bağlanma 444 97 53 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Patos Şikayet Hattı

1985 yılından bu zamana kadar çay sektöründe hizmet veren Doğuş Gıda zamanla başka gıda alanlarına da geçiş yapmıştır. Yolculuğuna ilk olarak çay üretimi ile başlamıştır. Türkiye’de özel kuruluşlara çay üretimi izni verilmesi sayesinde ilk özel çay şirketlerinden biri olmayı başarmıştır. Şirket uzun yıllar sektörde bulunmanın verdiği tecrübe ile gıda sektöründe başka kategorilere geçme kararı almıştır.

Bir süredir cips alanında üretim yapmayı planlayan şirket Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrika kurmuştur. Bu fabrika Türkiye’nin en modern cips fabrikalarından biridir. Şirket bu fabrikanın kuruluşunun ardından altyapı ve istihdam çalışmalarını hayata geçirmeye başlamıştır. Bir yandan bu çalışmaları sürdürürken diğer yandan da Kraft Gıda’nın hisselerini satın almak için çalışmalarda bulunmuştur. En nihayetinde Kraft Gıda’nın hisselerini satın almasının ardından çeşitli cips markalarını müşterilerinin hizmetine sunmaya başlamıştır.

Patos şikayet hattı 444 97 53 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen Patos müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri Patos şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Patos Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

444 97 53

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. Patos çağrı merkezi numarasına 444 97 53 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

İletişim

E-Posta : info@doguscay.com.tr
Telefon : 444 97 53

Arama Terimleri: Patos iletişim bilgileri, Patos telefon no, Patos irtibat tel, Patos canlı destek, Patos müşteri temsilcisi

Yorum Yap