Şahin Sucukları Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası | Müşteri Hizmetleri

Şahin Sucukları Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Şahin Sucukları Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Şahin Sucukları’nın kuruluşu 1923 yılına kadar dayanmaktadır. 2002 yılında Melek Et ve Et Mamülleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti olarak ismi konulan Şahin Sucukları, 2013 yılından bu yana Şahin – Melek Et ve Et Mamülleri Gıda Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ismi ile piyasada bulunmaktadır. Ülkemizde et mamülleri sektöründe öncü şirketlerden birisidir, gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir.

Şahin Sucukları, ürünlerini Şahin, Melek, Ayvaz, Sedef olmak üzere 4 gruba ayırmıştır. Bu gruplarda bulunan ürünler şöyledir; Sucuk, Altın Kesim, Pastırma, Kavurma, Salam, Sosis, Füme Dil, Burger, Mantı. Her ürün grubunun Sucuk ve Salam ürünleri piyasada bulunmaktadır. Müşteri memnuniyeti oldukça yüksektir. Şahin ürünlerini online sipariş vererek de satın alabilirsiniz.

Şahin Sucukları’nın 0352’li bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu çağrı merkezi aracılığı ile ürünler hakkında detaylı bilgi alabilir, bayilikle ilgili bilgi alabilir; istek, soru, öneri, görüş ve şikayetlerinizi bu hat üzerinden bildirebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan iletişim formu bağlantısı aracılığıyla bildirimlerinizi iletişim formundan da gönderebilirsiniz.

Şahin Sucukları Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0352 351 0010

Şahin Sucukları İletişim Mail Adresi
info@sahinsucuklari.com.tr
satis@sahinsucuklari.com.tr

Şahin Sucukları İletişim Formu

Arama Terimleri: şahin sucukları iletişim bilgileri, şahin sucukları telefon no, şahin sucukları irtibat tel, şahin sucukları canlı destek, şahin sucukları müşteri temsilcisi, şahin sucukları şikayet hattı

2 Yorum - YORUM YAZIN

Cevapla