POCO Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

POCO Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

POCO çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde POCO müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden POCO şikayet hattına erişebilirsiniz. POCO müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

POCO Çağrı Merkezi Numarası

Çinli elektronik şirketi olan Xiaomi‘den doğan bağımsız bir teknoloji markası olan POCO, ilk üç yıl içinde 35’ten fazla küresel pazara girmeyi başarmıştır. Marka 2020’de dünya çapında 9 milyondan fazla telefon sevk etmiştir. Markanın 2018’de piyasaya sürülen ilk ürünü F1, 2,2 milyonun üzerinde satışa ulaşmıştır. Bu nedenle teknoloji meraklıları tarafından oldukça popüler bir marka haline gelmiştir. Günümüzde bağımsız bir marka olarak kendine ait pazarlama ve satış ekibine sahiptir. Müşterilerinin gereksinimlere odaklanan ve “ihtiyacınız olan her şey” felsefesi ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun ürünler üreten bir markadır. Xiaomi çağrı merkezi üzerinden marka ile ilgili her konuda bilgi alabilir, sorularınızı ve görüşlerinizi bildirebilir veya destek talebinde bulunabilirsiniz. Resmî tatiller ve pazar günleri dışında 09.00 – 17.00 saatleri arasında 0850 305 19 23 numarasını arayarak çağrı merkezine ulaşabilirsiniz.

POCO çağrı merkezi numarası 0850 305 19 23 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

POCO Müşteri Hizmetleri Numarası

2018 yılında piyasaya sürülen ilk ürünü olan F1 ile oldukça geniş bir müşteri kitlesine ulaşan marka müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan ürünler üretmeyi amaçlamaktadır. Kendi bünyesinde satış ve pazarlama ekibine sahip olan marka müşterilerine her alanda verimli hizmet sağlamaktadır. Tüketicilerinin her alanda yanında olan sorunlarına en hızlı ve olumlu yönde dönüş yapan bir markadır. 0850 305 19 23 numaralı Xiaomi çağrı merkezi hattı üzerinden maka ile alakalı her türlü destek ya da yardım talebinde bulunabilirsiniz.

POCO müşteri hizmetleri numarası 0850 305 19 23 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

POCO Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Müşterilerine hem satış öncesi hem de satış sonrası sürecini kapsayan hizmetler sunarak müşteri memnuniyetini kapsayan firmaya, 0850 305 19 23 numaralı çağrı hattını arayarak marka ile alakalı her konuda sorularınızı görüşlerinizi ve önerilerinizi iletebilir aynı zamanda ihtyaç duyduğunuz her alanda da destek veya yardım talebinde bulunabilirsiniz.

POCO müşteri hizmetlerine direk bağlanma 0850 305 19 23 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

POCO Şikayet Hattı

Bir ticari isletme olan ve tüketicileri için ürettiği ürünlerin satışını yapan marka, tüketicilerine en verimli hizmeti vermek adına onların her türlü olumlu veya olumsuz görüşlerine önem vererek şikayetlerine de en kısa sürede en iyi çözümleri sağlıyor. Marka veya ürünleri ile alakalı herhangi bir şikayetinizin olması durumunda yukarıda belirtilen numara üzerinden müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

POCO şikayet hattı 0850 305 19 23 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen POCO müşterileri için sorunlarını aktarabilecekleri POCO şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

POCO Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

0850 305 19 23

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. POCO çağrı merkezi numarasına 0850 305 19 23 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

Arama Terimleri: POCO iletişim bilgileri, POCO telefon no, POCO irtibat tel, POCO canlı destek, POCO müşteri temsilcisi, POCO şikayet hattı, POCO müşteri hizmetleri numarası, POCO çağrı merkezi numarası, POCO iletişim numarası, POCO çağrı merkezi, POCO müşteri hizmetleri direk bağlanma

Yorum Yap