NetWork Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası | Müşteri Temsilcisi

NetWork Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

NetWork Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

1999 yılında Boyner Grup şirketlerinden A.Y Marka Mağazacılık çatısı altında Türkiye giyim sektörüne atılan NetWork, çağımızın kültür ve trendine aşina, yaratıcılığı ve yeniliği aynı çatıda toplayan, sürekli değişen ve kendisini geliştirmekte olan bir marka. İsminden de anlaşılacağı gibi çağımızın teknolojisini bizlere hazır giyim sektöründe yansıtan NetWork, odaklandığı müşteri kitlesini yeni trendlerle tanıştırmaya ve dinamik bir şekilde büyük özveriyle çalışarak giyim sektöründe yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Boyner Grup’un tecrübesiyle birlikte her geçen gün hızla büyüyen ve müşteri kitlesini genişleten Network, insanların hayatlarına ufak dokunuşlar yaparak onları çağa uydurmayı amaçlıyor.

NetWork, tasarladığı yeni serilerle müşterilerine özel hissettiriyor. Bunların başında Limited, Black, Touch gibi seriler geliyor. Misyonlarını “zamansız moda” olarak tanımlayan firma, her geçen gün koleksiyon yelpazesini arttırmaya devam ediyor. “Zamansız Moda” misyonu, onların müşterilerine özel ve sınırlı sayıda ürettikleri serilerde de karşımıza çıkıyor. Farklı tasarımın ve cazibenin buluştuğu nokta diyebiliriz. NetWork aynı zamanda Türkiye’nin birçok şehrinde mağazalaşmaya devam ediyor. Türkiye içerisinde İstanbul, Adana, Kocaeli, Samsun, Sakarya, Ankara, Bursa, Çanakkale, İzmir, Hatay, Antalya, Batman, Bolu, Trabzon, Şanlıurfa, Konya, Denizli, Kayseri, Erzurum, Eskişehir, Aydın, Gaziantep, Mersin, Malatya, Van, Sivas, Balıkesir, Afyon olmak üzere 30 farklı şehirde mağazaları ile müşterilerine hizmet veriyor.

Network’un 444’lü müşteri hizmetleri numarası, merkez şubesinin telefon numarası ve mail adresi bulunmaktadır. Aşağıda verilen iletişim bilgilerinden iletişime geçerek öneri, istek, şikayetinizi iletebilir ürünler hakkında bilgi elde edebilirsiniz.

NetWork Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

NetWork Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası
444 36 62

NetWork Merkez Ofisi – Ay Marka Mağazacılık
Adres      : YeniBosna Merkez Mahallesi 29 Ekim Caddesi No:22 34197 Bahçelievler/İstanbul

Telefon   : +90 212 386 20 00
Faks         : +90 212 386 20 10
E-posta   : onlinedestek@aymarka.com.tr

Arama Terimleri:
 NetWork iletişim bilgileri, NetWork telefon numarası, NetWork irtibat tel, NetWork canlı destek, NetWork müşteri temsilcisi, NetWork şikayet hattı, NetWork tüketici ilişkileri danışma hattı, NetWork Genel Müdürlük

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Sema karaluşPınar ToprakSerkanTurgut turkCEYLAN Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Mehmet Aydın
Ziyaretçi
Mehmet Aydın

Merhaba Sayın İlgili Kafamdaki marka algınız oldukça geriye geldi. Bunun sebepleri; 1- Pantolonlarınız neredeyse her sezon aynı model. Özellikle lycralı gabardinler. Kesimler de eskisi gibi değil. Artık rakibiniz Beymen Club dan satın alıyorum. 2- Gömleklerinizdeki tuşe ve buruşmazlık inanılmaz geride. Özellikle classic gömlekleriniz için konuşuyorum. Tamam noniron serisi oluşturmuşsunuz fakat diğer serinin de bu kadar geride olması çok ilginç. 3- Trikolarınız çok erken pillingleniyor. Bu konu ile ilgili tedarikçilerinizi uyarıp firma içi testlerinizi daha sıkı yapmanız gerekiyor. Fabrika markasını satıyor iken en azından mağaza içinde Network tarafına geçince arada bariz bir kalite farkı görünüyordu. Şimdi F Line vb seriler oluşturdunuz… Read more »

Nuran ayvaz
Ziyaretçi
Nuran ayvaz

02 kasımda 2017 ödemesini yaptığım bir alışverişten bekledigim ürün aýin 26 sı olmuş hâlâ gelmedi mağazaya gitmekten arayıp sormaktan sıkıldım ve ödememi geri istedim bana karta ödeme yapabileceklerini slip gerektiğini söylediler slibini bulamadım .. alamadıgim ürünün parasını bankaya ödemiştim bile mağaza da hâlâ ödemeyi bankaya yapıcaz diye zorluk çıkartıyor A101 gibi o beğenmediğimiz marketler bile karttan yapılan ödemeyi ürün iadesinde nakit veriyorlar ..yazık size

CEYLAN
Ziyaretçi
CEYLAN

Mağazadan Network Marka bir takım elbise aldım, yeni dursun diye yedek aldığım bir kıyafetti , henüz temizlemeye bile vermedim.Pantolon arka cepleri yanından yırtıldı. Üretİm hatası olduğunu anlamak için incelemeye girmesine bile ihtiyaç duymayacak kadar bariz bir üretim hatası.Ancak bana ürünün tadilatı ya da iadesi konusunda yardımcı olamayacaklarını söylüyorlar.Neredeyse tüm alışverişimi yaptığım bir mağaza kısaltması ” takımı çöpe at” aklını verdiler.Benim için hiç bir güvenilirliği kalmamıştır.Bir daha çöp dahi almayıp, alana da mani olacağımı belirtirim.

Turgut turk
Ziyaretçi
Turgut turk

Merhaba 2 ay önce bir takım elbise bir palto bir de gömlek aldim tadilat işlemleri dolayısıyla ertesi gün gittim takımın pantolonunu duble paça istedim olmamış paltonun cebi delik gömlek de 3. Aya girecek hala yok söyledikleri gömlek de sorun var başka firmadan yollayacağız gelmedi defaten aramama rağmen sonuç alamadım sürekli size döneceğiz diyorlar dönen yok napalim şimdi hakkaten pişman oldum armada networktan aldim şikayetçiyim.

Serkan
Ziyaretçi
Serkan

Yarın nişanım var ve vermiş oldugum sipariş yerine başka bir ürün geldi magazadaki arkdaşlar yapacagımız bişey dediler müşteri hizmetlerini aradım yapacagımız bişey yok dediler.siz insanları mağdur etmek içinmi magaza açtınız. Günlerce siparişimi bekledim şuan napacagımı bilmiyorum. Siz kapatın bu magazayı işletmeciliginiz yok sizin. Yakışmıyosunuz avmlere. Yazıklar olsun

Pınar Toprak
Ziyaretçi
Pınar Toprak

Sayın Yetkili Zorlu Avm ve Vadi İstanbul şubelerinize her gittiğimde karşılaştığım hizmet kalitesi oldukça düşük ve saygısızca maalesef Network card kullanıcısı olduğumu takip etmişler ve üstelik sorarak direk tavır alıyorlar yardım etmedikleri gibi ürün satmamak İçin ellerinden gelen her türlü caydırıcı sözlerle ( beden Yok renk Yok vs) bir kovmadıkları kalıyor açıkcası Firmanız kart kullanıcısı müşterilerinize satış elemanlarınıza böyle davranmaları konusunda telkin ve baskıda mı bulunuyor sunuz??? Ki bu iki şube böyle davranmaktan hiç çekinmiyorkar gerçi diğer mağazalarınızda da durum bu kadar olmasada hizmet kaliteniz coo düşük

Sema karaluş
Ziyaretçi
Sema karaluş

2017 temmuz ayında izmir mavibahçe mağazanızdan bluz satın aldım.alırken yaka kısmı biraz bol ve pot durduğu için tadilatla düzeltebileceklerini söylediler.ölçü alıp terziye gönderildi ürün.ancak ürünü aldığımda sorun giderilememiş tadilat yapılmasına rağmen ürün de yine aynı sorun vardı.2.kez ölçü alıp tadilata gönderildi. Ancak yine sonuç değişmedi.network gibi kaliteli ve stil sahibi bir marka olarak bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?teşekkür ederim.