Aker Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası | Müşteri Hizmetleri

Aker Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Aker Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Aker, 1976 yılında Fatih’te kumaş mağazası olarak kurulmuş ardından büyük bir büyüme ile bayan giyim sektörünün öncü markaları arasında yerini almıştır. Ülkemiz genelinde 40’ı aşkın mağazası bulunan Aker; eşarp, giyim, çanta, kumaş gibi alanlarda faaliyetlerini hızla sürdürmektedir.

Kaliteli ve güncel modaya uygun ürünleri ile birçok müşterisinin memnuniyetini kazanan Aker, müşteri memnuniyetine dayanan politikası ve güncel olarak yaptığı fırsat ve indirimlerle her geçen gün müşteri sayısını katlamaya devam ediyor. Birbirinden özel tasarımları ve şık konseptleriyle birçok bayanın gönlünü fethetmiş durumda. Ayrıca Aker, Pierre Cardin’in ülkemizdeki lisansörlüğünü bünyesinde taşımaktadır.

Aker’in hafta içi saat 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ulaşabileceğiniz bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu çağrı merkezi aracılığıyla Aker ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir, siparişinizin durumu hakkında bilgi alabilir, iade ve değişim hakkında destek alabilir; istek, soru, öneri ve görüşlerinizi kolayca bildirebilirsiniz.

Aker Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
444 25 37

Arama Terimleri: aker iletişim bilgileri, aker telefon no, aker irtibat tel, aker canlı destek, aker müşteri temsilcisi, aker şikayet hattı

Cevapla